Odstraszanie zwierząt

Odstraszanie zwierząt
Wybierz filtr
Wybierz filtr
Pokaż produkty
Okazja
Nowość

Środki odstraszania zwierząt – zadbaj o bezpieczeństwo w swoim ogrodzie

Jeśli posiadasz dom z ogrodem, a może uprawiasz własne warzywa lub owoce, prawdopodobnie nie raz Twoje uprawy zostały zaatakowane przez dzikie zwierzęta: kuny, lisy czy szczury. Problem ten dotyczy zwłaszcza mieszkańców wsi i obrzeży miast, ale coraz częściej z takimi incydentami można spotkać się również w większych aglomeracjach. Jeśli chcesz pozbyć się niechcianych intruzów, powinieneś działać konsekwentnie i kompleksowo. Pomogą Ci w tym środki odstraszania zwierząt dostępne w ofercie firmy Kadax.

Wizyty dzikich zwierząt  w ogrodach często wiążą się z dużymi stratami – dotyczy to nie tylko warzyw czy owoców, ale także kwiatów i roślin dekoracyjnych. Częstym widokiem są kopce pozostawiane przez krety czy nornice, a także poobgryzane łodygi. Choć nie zawsze jesteś w stanie w stu procentach wyeliminować skutki ataku zwierzyny, to istnieją rozwiązania pomagające pozbyć się przyczyn. 

Odstraszacze zwierząt to grupa produktów, która różni się przede wszystkim działaniem i sposobem użycia. W zależności od tego, czy chcesz pozbyć się ptactwa, gryzoni, czy też dzikich zwierząt przenoszących wściekliznę, takich jak lisy, do wyboru masz spraye, granulaty oraz niewielkie urządzenia ultradźwiękowe. Odstraszacz dzikich zwierząt może być stosowany nie tylko w celu zabezpieczenia upraw, ale także zminimalizowania ryzyka zaatakowania człowieka przez zwierzę. 

Jak wiadomo, wiele dzikich gatunków przenosi choroby, w tym wściekliznę, która jest bardzo niebezpieczna. Narażeni na nią są nie tylko domownicy, ale także zwierzęta domowe, zwłaszcza koty i psy. Odstraszacze do ogrodu można stosować także w celu zniechęcenia zwierzyny do pojawiania się w ogrodach, pojazdach czy polach uprawnych.

Odstraszacze zwierząt – skuteczny i bezpieczny sposób na pozbycie się niechcianej zwierzyny

Chemiczne odstraszacze zwierząt zawierają czynne substancje zapachowe, które wywołują u zwierząt reakcje ucieczki. Działają wyłącznie na układ nerwowy, nie powodując długotrwałych skutków zdrowotnych. Większość preparatów jest też bezpieczna dla człowieka, o ile stosuje się je wg zaleceń producenta. Do najskuteczniejszych środków odstraszających zalicza się te zawierające 3-metylowy kwas masłowy – jest to nic innego jak skoncentrowany zapach ludzkiego potu. 

Prawdopodobnie niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że istnieją ekologiczne odstraszacze zwierząt. Do grupy tej zaliczamy preparaty skomponowane na bazie naturalnych aromatów owocowych i ziołowych. Wiele detergentów i środków chemicznych trafia do gleby, stwarzając zagrożenie dla organizmów w nich bytujących. Tymczasem ekologiczne środki nie mają negatywnego wpływu na środowisko – ulegają w 100% rozkładowi biologicznemu. 

Odstraszacz na zwierzęta zawierający wyciąg z cytrusów, lawendy i geranium działa odstraszająco na większość zwierząt, głównie psy i koty. To skuteczny i całkowicie bezpieczny sposób na pozbycie się intruzów. W przypadku bardziej agresywnych zwierząt, na które nie działają koncentraty roślinne, konieczne będzie zastosowanie produktów o silniejszym działaniu. Wybór zależy od rodzaju zwierzyny oraz miejsca stosowania środka. 

Na rynku istnieją także odstraszacze ultradźwiękowe – to niewielkie urządzenia wyposażone w czujnik ruchu. Uruchamiają się podczas wykrycia zwierzyny i emitują sygnał dźwiękowy zmuszający ją do zmiany miejsca bytowania. To również w pełni ekologiczny i humanitarny sposób przeganiania szkodników, zwłaszcza myszy, nornic i gołębi. Takie odstraszacze do ogrodu wykorzystują ultradźwięki (inaczej fale naddźwiękowe), które są niesłyszalne przez człowieka, za to rejestrowane przez wiele gatunków zwierząt.

Na co zwrócić uwagę, szukając odstraszacza do ogrodu?

Szukając odpowiedniego odstraszacza, warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy szczególnie istotnych w kontekście bezpieczeństwa i skuteczności. Każdy odstraszacz na zwierzęta ma określony przez producenta czas działania. Środki oparte na roślinnej formule z reguły oddziałują krócej, jednak są bezpieczniejsze dla środowiska. Granulaty o przedłużonym działaniu będą skutecznie odstraszać dziką zwierzynę nawet przez kilka dni. Jeśli jesteś w stanie regularnie (np. co kilka dni) opryskiwać swoje uprawy, wybierz koncentrat w płynie. 

Poszczególne preparaty różnią się także pojemnością. Wybierając odstraszacz kilkulitrowy, zyskasz zapas produktu na wiele tygodni, a nawet miesięcy. Odstraszacze w małych opakowaniach (np. 250 czy 500 ml) dobrze sprawdzą się do stosowania na strychach czy pojazdach. Należy pamiętać, że w zamkniętych pomieszczeniach stężenie takich produktów powinno być mniejsze niż w przypadku otwartej przestrzeni, dlatego też mniejsza pojemność również może okazać się optymalna. W przypadku urządzeń ultradźwiękowych, do wyboru masz warianty elektryczne i zasilane bateryjnie.

Niezależnie od tego, który środek do odstraszania zwierzyny wybierzesz, koniecznie zapoznaj się z zaleceniami producenta i przestrzegaj ich. Informacje odnośnie do sposobu użycia znajdziesz na opakowaniu lub dołączonej do niego instrukcji. 

Zapisz się do newslettera

Promocje, rabaty, aktualności - bądź na bieżąco!

Unikalne zniżki i informację o najnowszych promocjach i wyprzedażach tylko dla subskrybentów. Bądź na bieżąco i nie przegap żadnej okazji!

Porady i inspiracje Zobacz więcej
Odśnieżanie auta
Odśnieżanie auta – jak zrobić to prawidłowo?
Czytaj dalej

Odśnieżanie auta jest pozornie bardzo prostą rzeczą. Niby każdy wie, jak to zrobić, a gdy na szybie lub – co gorsza – karoserii pojawiają się zarysowania, to nikt nie potrafi wskazać winnego. W takiej sytuacji najlepszym i najczęstszym wytłumaczeniem jest zła skrobaczka, lecz to Twój błąd, jeśli wybrałeś nieprawidłowe narzędzie. W artykule podpowiemy Ci, jak i czym odśnieżać auto, aby nie narazić się na uszkodzenie auta i mandaty.

Usuwanie śniegu z paneli fotowoltaicznych
Usuwanie śniegu z paneli fotowoltaicznych – jak zrobić to szybko i bezpiecznie?
Czytaj dalej

Kilka centymetrów śniegu może skutecznie ograniczyć ilość padania promieni słonecznych nawet o 20%. Zważywszy na to, że produkcji energii elektrycznej odbywa się właśnie z pozyskania odpowiedniej ilości słońca, to usuwanie śniegu z paneli fotowoltaicznych wydaje się być niezbędnym działaniem w zimowych miesiącach.

Kiedy i jak odśnieżać dach
Kiedy i jak odśnieżać dach?
Czytaj dalej

Śnieg zalegający na konstrukcji dachu – na szczęście – nie jest już częstym zjawiskiem w Polsce. Jednak po obfitych opadach może zdarzyć się, że usunięcie pokrywy śnieżnej będzie niezbędne. W artykule podpowiemy Ci, kiedy i jak odśnieżać dach, by zrobić to szybko i bezpiecznie.