Segregacja i sprzątanie

Segregacja i sprzątanie
Wybierz filtr
Wybierz filtr
Pokaż produkty
Nowość

Składowanie odpadów – dbaj o środowisko bez wysiłku

Składowanie odpadów i segregacja śmieci zgodna z najnowszymi rządowymi zasadami to pierwszy krok do dbania o środowisko w swoim domu. Odpowiednie podejście do zarządzania odpadami to nie tylko dostosowanie się do wytycznych miejskich i gminnych, ale i prawdziwa troska o planetę. Każdy może dołożyć swoją cegiełkę do realnej zmiany na lepsze. Dowiedz się, jak może wyglądać odpowiedzialna i wygodna segregacja odpadów w ogrodzie i domu. 

O ile w blokach mieszkalnych wywóz śmieci odbywa się często, a wypełnione worki wystarczy jedynie wynieść do śmietnikowej wiaty, tak w domach jednorodzinnych poza miastem nie zawsze proces ten jest równie płynny. Składowanie odpadów do momentu odbioru śmieci to konieczność – warto więc postawić na rozwiązania, które pomogą utrzymać dom i ogród w czystości, a segregacja będzie dziecinnie prosta. 

Jeśli w Twoim ogrodzie jest miejsce na ustawienie zamykanych na drzwiczki szafek plastikowych lub metalowych, możesz w nich zamontować większe kosze na śmieci. To rozwiązanie na kształt miejskiej wiaty pozwoli Ci w domu gromadzić odpady do mniejszych pojemników i systematycznie je opróżniać. Unikniesz w ten sposób przykrych zapachów oraz zaoszczędzisz przestrzeń we wnętrzu.

Segregacja odpadów w ogrodzie jest bardzo prosta z dostateczną liczbą pojemników. W zależności od potrzeb wybierz 4 lub 5 koszy w rozmiarze XXL. Jeśli posiadasz kompostownik przydomowy, nie będzie Ci potrzebny piąty śmietnik na odpady BIO. 

Aby ułatwić niemal automatyczne umieszczanie odpadów w odpowiednim pojemniku, warto nakleić na nich informację, na jakie śmieci są przeznaczone. Potrzebne Ci będą pojemniki na: 

  • papier – suchy i czysty,
  • metal i plastik oraz opakowania styropianowe,
  • szkło – nieuszkodzone butelki i słoiki,
  • BIO – resztki żywności z wyjątkiem mięsa i kości,
  • odpady zmieszane – artykuły higieniczne, rozbite szkło, resztki mięsne, zabrudzony papier.

W sklepie Kadax znajdziesz wszystko, co potrzebne do szybkiego i efektownego segregowania śmieci. Składowanie odpadów w ogrodzie i w domu może być z początku nieco wymagające, wystarczy jednak zadbać o odpowiednie przygotowanie, by proces dział się niemal automatycznie.

Kłopotliwe resztki żywności – składowanie odpadów i segregacja

Resztki żywności sprawiają sporo kłopotów, jeśli chodzi o poprawne składowanie i wyrzucanie. Nabycie śmietnika z pokrywą pomaga ograniczać przykry zapach wydzielający się w procesie gnicia odpadów, jednak nie rozwiązuje problemu – śmieci tego typu trzeba regularnie i szybko wynosić. Dużym błędem jest przetrzymywanie ich w zawiązanym worku foliowym. To właśnie odcięcie dostępu do tlenu powoduje wydzielanie metanu, czyli gazu o wiele bardziej szkodliwego dla środowiska niż dwutlenek węgla.

Jeśli masz do dyspozycji niewielką przestrzeń na zewnątrz domu, możesz nabyć kompostownik ogrodowy i raz na zawsze rozwiązać kwestię kłopotliwych resztek żywności. Nie tylko z łatwością pozbędziesz się odpadów organicznych, ale i uzyskasz cenny nawóz do swoich roślin. Powstały kompost nadaje się do każdego typu upraw – wzmocni sadzone w ogrodzie warzywa, krzewy, ozdobne rabaty czy rośliny szklarniowe. 

W sklepie Kadax znajdziesz różne typy kompostowników. Wybierz taki, który najlepiej sprawdzi się w Twoim ogrodzie. Kompostownik z tworzywa sztucznego zajmuje niewiele miejsca. Zazwyczaj jest w kolorze czarnym lub ciemnym, aby nie wyróżniał się w przestrzeni ogrodowej. Trwały, żywotny i odporny na warunki pogodowe – z pewnością ten typ kompostownika będzie spełniał swoją funkcję przez wiele lat. 

Obrotowy model pozwoli natomiast na szybkie wyprodukowanie kompostu. Wystarczy zaledwie 8 tygodni. Należy pamiętać o obracaniu bębna co pewien czas, aby świeżo wrzucone resztki mieszały się z przetworzonymi już odpadami. To bardzo wygodna opcja dla tych, którzy chcą szybko uzyskać nawóz.

Segregacja odpadów w ogrodzie – łatwo i ekologicznie

Pamiętaj, że do kompostownika nie wolno wrzucać resztek mięsa czy kości, nie nadają się również warzywa gotowane w wywarze mięsnym. Tego typu odpady mogą przyciągnąć padlinożerne zwierzęta oraz wytworzyć niebezpieczne bakterie. Kompostować można jednak artykuły wykonane z kompostowalnych materiałów. Ogromną zaletą jest również natychmiastowe pozbywanie się resztek oraz uzyskanie bogatego w mikro- i makroelementy nawozu. 

Pozostałe śmieci możesz przetrzymać w dużych koszach o pojemności od 50 nawet do 120 l. Aby zaoszczędzić miejsce, rozważ stojaki na worki na śmieci. Z łatwością zamontujesz na nich duże worki, jakie otrzymasz np. w gminie. Takie stojaki będą nadawały się do domowego składzika lub do ogrodowej wiaty śmietnikowej. 

Takie rozwiązanie umożliwi wygodne składowanie odpadów w domu w mniejszych pojemnikach. Pozwala oszczędzić przestrzeń oraz regularnie pozbywać się odpadów z widoku. Nie musisz też znosić przykrego zapachu śmieci w swojej kuchni. 

Skuteczną segregację i kompostowanie umożliwia Kadax – sprawdź asortyment naszego sklepu i wybierz rozwiązania, które odmienią Twoją codzienność i przybliżą Cię do ekologicznego stylu życia!

Zapisz się do newslettera i otrzymaj rabat 30zł przy zakupach powyżej 299zł!

Promocje, rabaty, aktualności - bądź na bieżąco!

Unikalne zniżki i informacje o najnowszych promocjach i wyprzedażach tylko dla subskrybentów. Bądź na bieżąco i nie przegap żadnej okazji!

Porady i inspiracje
Nawadnianie trawnika – jak zrobić to dobrze?
Nawadnianie trawnika – jak zrobić to dobrze?
Czytaj dalej

Nawadnianie trawnika może być naprawdę czasochłonne, jeśli nie masz odpowiedniego systemu nawadniania. W tym artykule znajdziesz kompleksowe porady na ten temat. Zaczniemy od tego, jak wybrać dobry system nawadniania trawnika, a następnie omówimy także ich instalację, co pomoże Ci dokonać odpowiedniego wyboru.

Jakie meble ogrodowe wybrać? Porównanie rozwiązań na ogród
Jakie meble ogrodowe wybrać? Porównanie rozwiązań na ogród
Czytaj dalej

Wybór odpowiednich mebli ogrodowych to kluczowy element aranżacji każdego ogrodu, tarasu czy balkonu. Nie tylko podkreślają one styl i charakter przestrzeni zewnętrznej, ale również zapewniają komfort i funkcjonalność podczas wypoczynku na świeżym powietrzu. Na rynku dostępne są różnorodne zestawy mebli ogrodowych, wykonane z wielu materiałów, każdy z nich mający swoje zalety i wady. W tym artykule przyjrzymy się bliżej, jakie meble ogrodowe wybrać, aby cieszyć się nimi przez lata.

Jak używać aloes z doniczki?
Jak używać aloes z doniczki?
Czytaj dalej

Aloes od dawna cieszy się popularnością jako roślina o wszechstronnym zastosowaniu, zarówno w pielęgnacji ciała, jak i w zastosowaniach leczniczych. Jego obecność w domach jest coraz częstsza, głównie ze względu na łatwość uprawy i szerokie spektrum korzyści. Ale czy można używać aloes z doniczki bezpośrednio do celów leczniczych czy kosmetycznych? Odpowiedź brzmi: tak, jednak wymaga to pewnej wiedzy i umiejętności.