Trawnik

Trawnik
Wybierz filtr
Wybierz filtr
Pokaż produkty
Okazja
Nowość

Narzędzia i inne akcesoria do pielęgnacji trawnika

Pielęgnacja trawnika wymaga bardzo wiele pracy. Wiedzą o tym osoby, którym zależy na estetycznym wyglądzie ogrodu. Jest on w końcu przez wielu uważany za wizytówkę domu. Niezależnie od tego, czy mowa o prywatnej posesji, czy też placu zabaw lub miejskim parku, regularna pielęgnacja trawnika jest absolutną koniecznością – nie tylko w okresie wiosenno-letnim, ale i przez cały rok. Pomogą w tym akcesoria do trawnika, które znajdziesz w ofercie firmy Kadax.

Podlewanie, nawożenie, koszenie – to tylko niektóre czynności pielęgnacyjne służące dbaniu o ogród. Zaniechanie tych obowiązków może sprawić, że zamieni się on w prawdziwy nieład ogarnięty chwastami. Są one prawdziwym utrapieniem na trawniku i niełatwo je zwalczyć. Aby utrzymać trawnik w dobrej kondycji przez cały rok, warto zakupić narzędzia do pielęgnacji trawnika, takie jak: sekatory i nożyce, motyki, pazurki, szpadle czy grabie. Przydadzą się także środki chemiczne w postaci nawozów i regeneratorów. 

Niezależnie od wielkości Twojej posesji, akcesoria do trawnika warto mieć w przydomowym warsztacie – niektóre z nich mogą przydać się o każdej porze roku. Oprócz tak oczywistych akcesoriów, jak kosiarka czy kosa spalinowa, nie może zabraknąć wertykulatorów. Wśród narzędzi znajdziesz te przeznaczone do pielęgnacji trawników, gleby, a także drzew i krzewów. Wybór odpowiedniego akcesorium nie jest tak prosty, jak mogłoby się wydawać.

Narzędzia do pielęgnacji trawnika – mamy to!

Najpopularniejsze narzędzia do pielęgnacji trawnika to bez wątpienia kosiarki i piły spalinowe. Te ostatnie sprawdzą się w zakamarkach trawnika, do których nie dotarła kosiarka, to m.in. przestrzenie pomiędzy krzewami czy kwiatami, czy miejsca o kamienistej powierzchni. Pielęgnacja trawnika powinna iść w parze z dbaniem o cały ogród kompleksowo. Dlatego ważną grupą narzędzi są sekatory i nożyce. Dzięki nim przytniesz żywopłoty i krzewy, a także usuniesz obumarłe pędy. W celu usunięcia grubszych gałęzi konieczne jest sięgnięcie po piłę ręczną z odpowiednim brzeszczotem. 

Bardzo ważne, zwłaszcza dla zachowania estetycznego wyglądu ogrodu, jest usuwanie nadmiaru liści i zanieczyszczeń. W tym zadaniu doskonale sprawdzą się tradycyjne akcesoria do trawnika, takie jak grabie. Systematycznie grabiąc i wyczesując trawę, poprawisz kondycję murawy. Do usuwania chwastów przeznaczone są specjalne wyrywacze, w tym tzw. pazurki czy trójząb. Jeśli chcesz ułatwić sobie prace pielęgnacyjne, wybierz wertykulatory, które pozwolą oczyścić glebę z niepotrzebnych elementów, jednocześnie napowietrzając ją. 

Podczas przesadzania kwiatów i niskich krzewów doskonale sprawdzą się akcesoria do trawnika, takie jak łopatki, motyki i pikowniki. Podczas wykonywania tych czynności warto także zastosować nawozy i ziemię. Oba te środki powinny być odpowiednio dobrane do konkretnych gatunków roślin. Podobnie jak w przypadku narzędzi manualnych i elektrycznych, także i w przypadku środków do nawożenia ważne jest dobranie właściwego produktu. Zapoznaj się z ofertą praktycznych narzędzi i akcesoriów do pielęgnacji trawnika, które ułatwią Ci regenerację murawy po zimie. 

Pielęgnacja ogrodu krok po kroku

Pielęgnacja trawnika powinna rozpocząć się wczesną wiosną, na przełomie marca i kwietnia. Wówczas możesz zastosować nawozy do trawnika, które użyźnią glebę i sprawią, że murawa będzie soczyście zielona. W sezonie wakacyjnym najlepiej stosować takie preparaty raz w miesiącu. Proporcje różnią się w zależności od wielkości trawnika (powierzchni ogrodu), gatunku trawy (życica, wiechlina, kostrzewa i mietlica) oraz stanu gleby.

Równie ważnym etapem związanym z pielęgnacją trawnika jest koszenie. Warto zacząć je wczesną wiosną, a potem powtarzać co 7-10 dni. Regularne przycinanie murawy to jeden z najskuteczniejszych sposobów na to, aby zagwarantować jej prawidłowy wzrost. Nie ma znaczenia, czy korzystasz z kosiarki spalinowej, elektrycznej, czy też kosisz cały trawnik podkaszarką. Ostatnie koszenie powinno odbyć się nie później niż w połowie października. 

Istotnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest podlewanie murawy. Najlepiej robić to, co 2 lub 3 dni, ale dość intensywnie. Trawa przyzwyczajona do rzadszego podlewania rozbudowuje swój system korzeniowy, co skutkuje koniecznością częstszego koszenia. Raz na kilka lat warto sprawdzić, jakie jest pH podłoża (trawa najlepiej rośnie przy pH 6,0-6,5). Aby poprawić właściwości gleby, wykonuje się tzw. wapnowanie, skutkujące jej odkwaszeniem. 

Oczywiście nie są to wszystkie czynności, jakie należy podjąć, by cieszyć się piękną, zieloną murawą. Niemniej, jeśli zostaną prawidłowo przeprowadzone, sprawią, że Twój trawnik będzie świetnie prezentował się przez wiele lat – bez potrzeby zasiewania trawy od nowa. W ofercie firmy Kadax znajdziesz narzędzia i akcesoria, które pozwolą Ci zadbać o trawnik kompleksowo. Wybieraj spośród setek produktów. Złóż zamówienie z dostawą, a my dostarczymy je w możliwie najkrótszym czasie. Zapraszamy do zapoznania się z pełnym asortymentem produktowym już dziś!

Zapisz się do newslettera

Promocje, rabaty, aktualności - bądź na bieżąco!

Unikalne zniżki i informację o najnowszych promocjach i wyprzedażach tylko dla subskrybentów. Bądź na bieżąco i nie przegap żadnej okazji!

Porady i inspiracje Zobacz więcej
Odśnieżanie auta
Odśnieżanie auta – jak zrobić to prawidłowo?
Czytaj dalej

Odśnieżanie auta jest pozornie bardzo prostą rzeczą. Niby każdy wie, jak to zrobić, a gdy na szybie lub – co gorsza – karoserii pojawiają się zarysowania, to nikt nie potrafi wskazać winnego. W takiej sytuacji najlepszym i najczęstszym wytłumaczeniem jest zła skrobaczka, lecz to Twój błąd, jeśli wybrałeś nieprawidłowe narzędzie. W artykule podpowiemy Ci, jak i czym odśnieżać auto, aby nie narazić się na uszkodzenie auta i mandaty.

Usuwanie śniegu z paneli fotowoltaicznych
Usuwanie śniegu z paneli fotowoltaicznych – jak zrobić to szybko i bezpiecznie?
Czytaj dalej

Kilka centymetrów śniegu może skutecznie ograniczyć ilość padania promieni słonecznych nawet o 20%. Zważywszy na to, że produkcji energii elektrycznej odbywa się właśnie z pozyskania odpowiedniej ilości słońca, to usuwanie śniegu z paneli fotowoltaicznych wydaje się być niezbędnym działaniem w zimowych miesiącach.

Kiedy i jak odśnieżać dach
Kiedy i jak odśnieżać dach?
Czytaj dalej

Śnieg zalegający na konstrukcji dachu – na szczęście – nie jest już częstym zjawiskiem w Polsce. Jednak po obfitych opadach może zdarzyć się, że usunięcie pokrywy śnieżnej będzie niezbędne. W artykule podpowiemy Ci, kiedy i jak odśnieżać dach, by zrobić to szybko i bezpiecznie.