Trawnik

Trawnik
Wybierz filtr
Wybierz filtr
Pokaż produkty
Bestseller
Nowość

Narzędzia i inne akcesoria do pielęgnacji trawnika

Pielęgnacja trawnika wymaga bardzo wiele pracy. Wiedzą o tym osoby, którym zależy na estetycznym wyglądzie ogrodu. Jest on w końcu przez wielu uważany za wizytówkę domu. Niezależnie od tego, czy mowa o prywatnej posesji, czy też placu zabaw lub miejskim parku, regularna pielęgnacja trawnika jest absolutną koniecznością – nie tylko w okresie wiosenno-letnim, ale i przez cały rok. Pomogą w tym akcesoria do trawnika, które znajdziesz w ofercie firmy Kadax.

Podlewanie, nawożenie, koszenie – to tylko niektóre czynności pielęgnacyjne służące dbaniu o ogród. Zaniechanie tych obowiązków może sprawić, że zamieni się on w prawdziwy nieład ogarnięty chwastami. Są one prawdziwym utrapieniem na trawniku i niełatwo je zwalczyć. Aby utrzymać trawnik w dobrej kondycji przez cały rok, warto zakupić narzędzia do pielęgnacji trawnika, takie jak: sekatory i nożyce, motyki, pazurki, szpadle czy grabie. Przydadzą się także środki chemiczne w postaci nawozów i regeneratorów. 

Niezależnie od wielkości Twojej posesji, akcesoria do trawnika warto mieć w przydomowym warsztacie – niektóre z nich mogą przydać się o każdej porze roku. Oprócz tak oczywistych akcesoriów, jak kosiarka czy kosa spalinowa, nie może zabraknąć wertykulatorów. Wśród narzędzi znajdziesz te przeznaczone do pielęgnacji trawników, gleby, a także drzew i krzewów. Wybór odpowiedniego akcesorium nie jest tak prosty, jak mogłoby się wydawać.

Narzędzia do pielęgnacji trawnika – mamy to!

Najpopularniejsze narzędzia do pielęgnacji trawnika to bez wątpienia kosiarki i piły spalinowe. Te ostatnie sprawdzą się w zakamarkach trawnika, do których nie dotarła kosiarka, to m.in. przestrzenie pomiędzy krzewami czy kwiatami, czy miejsca o kamienistej powierzchni. Pielęgnacja trawnika powinna iść w parze z dbaniem o cały ogród kompleksowo. Dlatego ważną grupą narzędzi są sekatory i nożyce. Dzięki nim przytniesz żywopłoty i krzewy, a także usuniesz obumarłe pędy. W celu usunięcia grubszych gałęzi konieczne jest sięgnięcie po piłę ręczną z odpowiednim brzeszczotem. 

Bardzo ważne, zwłaszcza dla zachowania estetycznego wyglądu ogrodu, jest usuwanie nadmiaru liści i zanieczyszczeń. W tym zadaniu doskonale sprawdzą się tradycyjne akcesoria do trawnika, takie jak grabie. Systematycznie grabiąc i wyczesując trawę, poprawisz kondycję murawy. Do usuwania chwastów przeznaczone są specjalne wyrywacze, w tym tzw. pazurki czy trójząb. Jeśli chcesz ułatwić sobie prace pielęgnacyjne, wybierz wertykulatory, które pozwolą oczyścić glebę z niepotrzebnych elementów, jednocześnie napowietrzając ją. 

Podczas przesadzania kwiatów i niskich krzewów doskonale sprawdzą się akcesoria do trawnika, takie jak łopatki, motyki i pikowniki. Podczas wykonywania tych czynności warto także zastosować nawozy i ziemię. Oba te środki powinny być odpowiednio dobrane do konkretnych gatunków roślin. Podobnie jak w przypadku narzędzi manualnych i elektrycznych, także i w przypadku środków do nawożenia ważne jest dobranie właściwego produktu. Zapoznaj się z ofertą praktycznych narzędzi i akcesoriów do pielęgnacji trawnika, które ułatwią Ci regenerację murawy po zimie. 

Pielęgnacja ogrodu krok po kroku

Pielęgnacja trawnika powinna rozpocząć się wczesną wiosną, na przełomie marca i kwietnia. Wówczas możesz zastosować nawozy do trawnika, które użyźnią glebę i sprawią, że murawa będzie soczyście zielona. W sezonie wakacyjnym najlepiej stosować takie preparaty raz w miesiącu. Proporcje różnią się w zależności od wielkości trawnika (powierzchni ogrodu), gatunku trawy (życica, wiechlina, kostrzewa i mietlica) oraz stanu gleby.

Równie ważnym etapem związanym z pielęgnacją trawnika jest koszenie. Warto zacząć je wczesną wiosną, a potem powtarzać co 7-10 dni. Regularne przycinanie murawy to jeden z najskuteczniejszych sposobów na to, aby zagwarantować jej prawidłowy wzrost. Nie ma znaczenia, czy korzystasz z kosiarki spalinowej, elektrycznej, czy też kosisz cały trawnik podkaszarką. Ostatnie koszenie powinno odbyć się nie później niż w połowie października. 

Istotnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest podlewanie murawy. Najlepiej robić to, co 2 lub 3 dni, ale dość intensywnie. Trawa przyzwyczajona do rzadszego podlewania rozbudowuje swój system korzeniowy, co skutkuje koniecznością częstszego koszenia. Raz na kilka lat warto sprawdzić, jakie jest pH podłoża (trawa najlepiej rośnie przy pH 6,0-6,5). Aby poprawić właściwości gleby, wykonuje się tzw. wapnowanie, skutkujące jej odkwaszeniem. 

Oczywiście nie są to wszystkie czynności, jakie należy podjąć, by cieszyć się piękną, zieloną murawą. Niemniej, jeśli zostaną prawidłowo przeprowadzone, sprawią, że Twój trawnik będzie świetnie prezentował się przez wiele lat – bez potrzeby zasiewania trawy od nowa. W ofercie firmy Kadax znajdziesz narzędzia i akcesoria, które pozwolą Ci zadbać o trawnik kompleksowo. Wybieraj spośród setek produktów. Złóż zamówienie z dostawą, a my dostarczymy je w możliwie najkrótszym czasie. Zapraszamy do zapoznania się z pełnym asortymentem produktowym już dziś!

Zapisz się do newslettera i otrzymaj rabat 30zł przy zakupach powyżej 299zł!

Promocje, rabaty, aktualności - bądź na bieżąco!

Unikalne zniżki i informacje o najnowszych promocjach i wyprzedażach tylko dla subskrybentów. Bądź na bieżąco i nie przegap żadnej okazji!

Porady i inspiracje
Jak przygotować ogród na zimę? Poradnik krok po kroku
Jak przygotować ogród na zimę? Poradnik krok po kroku
Czytaj dalej

Przygotowanie ogrodu na zimę to kluczowy proces, który pozwala zapewnić roślinom optymalne warunki przetrwania chłodnych miesięcy. Dzięki temu, wiosną ogród znów zakwitnie pełnią życia. To zadanie może nie być proste dla początkującego ogrodnika, dlatego przygotowaliśmy poradnik krok po kroku. Dowiesz się w nim, jak przygotować ogród na zimę i kiedy zrobić każdą z czynności, by wszystko było odpowiednio zabezpieczone na niską temperaturę.

Jesienny ogród - 12 roślin, które go upiększą
Jesienny ogród - 12 roślin, które go upiększą
Czytaj dalej

Jesień to czas, kiedy ogrody nabierają niepowtarzalnego uroku dzięki różnorodności barw i kształtów. Pomimo że większość kwiatów przekwita, istnieje wiele roślin kwitnących jesienią, które mogą sprawić, że jesienny ogród będzie piękny i pełen życia. Poniżej przedstawiamy dwanaście roślin, które warto posadzić, aby cieszyć się pięknem swojego ogrodu nawet późną jesienią.

Jak założyć ogródek warzywny?
Jak założyć ogródek warzywny? Porady i inspiracje
Czytaj dalej

Własny ogródek warzywny przy domu to marzenie wielu osób. Możliwość uprawiania własnych owoców i warzyw jest na miarę złota w dzisiejszych czasach, w których znalezienie zdrowej wolnej od chemii żywności jest często awykonalne. Przydomowy ogródek warzywny jest doskonałym rozwiązaniem tego problemu, dzięki któremu będziesz dokładnie wiedzieć, co jesz i mieć pewność, że rzeczywiście jest do zdrowe. W tym artykule poprowadzimy Cię krok po kroku, jak założyć ogródek warzywny przy domu. Dowiesz się, jak przygotować glebę, jakie wybrać rośliny, a także jak powinna wyglądać późniejsza uprawa warzyw i owoców. Zacznijmy zatem nasz ogrodniczy poradnik, który będzie Twoim kluczem do zdrowych plonów.