Jeśli chcesz poprawić kondycję roślin w swoim ogrodzie i zmniejszyć ilość odpadów w ekologiczny sposób – kompostownik domowy to coś dla Ciebie! Dzięki niemu przekształcisz resztki kuchenne i ogrodowe w niezwykle bogaty w składniki odżywcze nawóz, jednocześnie zmniejszając swój ślad węglowy. Zobacz więc, jak założyć kompostownik domowy krok po kroku!

Spis Treści

    Jak założyć kompostownik domowy? Poradnik krok po kroku

    Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z ogrodnictwem, kompostownik może być dość przytłaczającym pomysłem. Jednak to nie takie trudne, jak może Ci się wydawać! W tym poradniku przeprowadzimy Cię przez cały proces zakładania kompostownika – od jego zakupu, przez samo kompostowanie, aż po odżywianie roślin w Twoim ogrodzie. Tak więc czytaj dalej i już wkrótce ciesz się własnym, pełnowartościowym nawozem w zasięgu ręki!

    kompostkompost

    Co to jest kompostownik i do czego służy?

    Kompostownik to pojemnik umożliwiający naturalny recykling resztek, które w innym przypadku skończyłyby na wysypisku śmieci. Trafia do niego wszelki materiał organiczny generowany w kuchniach i ogrodach  – taki jak obierki warzyw, ścinki trawy, czy zgrabione jesienią liście. Po pewnym czasie zmieniają się one w nawóz

    Kompostowanie było praktykowane przez naszych przodków na całym świecie od setek lat – to bowiem niezwykle skuteczny sposób na to, aby stworzyć coś wspaniałego z niepozornych resztek organicznych. Dziś kompostowanie stało się jednak jeszcze bardziej popularne ze względu na rozwój rolnictwa przemysłowego i zwiększenie ilości odpadów generowanych przez gospodarstwa domowe.

    Kompostownik służy więc do wykorzystania resztek organicznych w produkcji nawozu. Efekt? Użyźniona gleba w Twoim ogrodzie w zgodzie z naturą. Jeśli interesuje Cię więc ogrodnictwo w duchu zero-waste, kompostownik to konieczność!

    kompostkompost

    Kompostownik – jak działa?

    Kompostownik działa poprzez zapewnienie zamkniętej przestrzeni dla resztek jedzenia, ścinek roślin i innych odpadów, w której są one w stanie ulec naturalnemu procesowi rozkładu. W tym pojemniku odpady organiczne stanowią bowiem obfitą ucztę dla bakterii i grzybów, które następnie przeobrażają swój posiłek w prawdziwe złoto – czyli niezwykle bogaty w składniki odżywcze nawóz.

    Mikroorganizmy, które uczestniczą w procesie kompostowania, mają jednak specjalne wymagania. Odpowiednie kompostowanie jest więc możliwe tylko w określonych warunkach – a więc wówczas, gdy poziom wilgoci, ilość tlenu oraz temperatura są utrzymane na optymalnym poziomie.

    Zapewnia to właśnie kompostownik, czyli pojemnik zaprojektowany specjalnie z myślą o stworzeniu idealnych warunków dla mikroorganizmów! Wielomiesięczna praca bakterii i grzybów rezultuje w nawozie, który jest idealną pożywką dla roślin – zarówno warzywnych i owocowych, jak i tych ozdobnych.

    Kompostownik domowy – wady i zalety

    Założenie kompostownika powinno być przemyślaną decyzją – to niezwykle ważne, abyś wziął więc pod uwagę zarówno zalety, jak i wady tego rozwiązania. Dzięki temu będziesz miał pewność, że ułatwi Ci ono życie, zamiast je utrudniać!

    Istnieje kilka wad, które mogą zniechęcić niektórych do założenia kompostownika:

    • Konieczność konserwacji – kompostowanie nie jest trudne, jednak wymaga trochę wysiłku. Wymaga on bowiem mieszania, dbania o odpowiedni balans różnego rodzaju materiałów, monitorowania poziomu wilgotności, a czasami nawet podlewania.
    • Nieprzyjemny zapach – rozkładające się resztki roślinne mogą emitować nieprzyjemną dla nosa woń. Może stanowić to problem zwłaszcza w bardzo małych ogródkach, w których kompostownik znajdowałby się blisko przestrzeni rekreacyjnej.
    kompostkompost

    Mimo wszystko, zalety tego rozwiązania znacznie przeważają nad jego wadami. Oto korzyści, które płyną z posiadania kompostownika na działce lub w ogrodzie:

    • Ograniczenie odpadów – kompostowanie odpadów organicznych zamiast wyrzucanie ich do kosza jest najbardziej ekologiczną opcją. To nie tylko oszczędność miejsca na wysypiskach śmieci, ale i zmniejszona emisja gazów cieplarnianych.
    • Użyźnienie gleby – kompost jest bogaty w materię organiczną, która poprawia strukturę gleby oraz dostarcza roślinom niezbędnych składników odżywczych. Dzięki temu będziesz mógł cieszyć się jeszcze bujniejszym ogrodem!
    • Oszczędność pieniędzy – każda roślina wymaga regularnego nawożenia do kilku razy w ciągu roku. Kompostownik to jednorazowy wydatek, który będzie zapewniał Ci darmowy nawóz przez wiele, wiele lat.
    kompostkompost

    Jak więc widzisz, kompostownik jest tego wart! Wystarczy poświęcić mu odrobinę czasu i energii, aby odpłacił Ci się pełnowartościowym nawozem, na który wydałbyś fortunę w sklepie ogrodniczym. Jesteś już zdecydowany? W takim razie przyszedł czas na wybór idealnego kompostownika, dzięki któremu będziesz mógł cieszyć się zrównoważonym ogrodnictwem!

    Jaki kompostownik wybrać?

    Najważniejszym parametrem przy wyborze pojemnika na recykling odpadków bio jest jego rozmiar. W naszym sklepie znajdziesz kompostowniki o różnorakich pojemnościach, dzięki czemu będziesz mógł zakupić ten idealnie wpisujący się w Twoje potrzeby.

    Jeśli zależy Ci na tym, aby kompostownik był jak największy – postaw na pojemność powyżej 1000 L. Idealnym wyborem w tym przypadku będzie nasz kompostownik ogrodowy 1260 L – z jego pomocą wyprodukujesz optymalną ilość nawozu na działkę lub ogród o dużym metrażu.

    Zaś w sytuacji, gdy Twoje gospodarstwo domowe nie generuje zbyt dużej ilości odpadów organicznych lub szukasz małego pojemnika – wybierz taki o pojemności około 300 L. Strzałem w dziesiątkę będzie wówczas kompostownik ogrodowy Keter Eco 320 L. Oferujemy również jednak pojemności pośrednie, dlatego zapoznaj się z naszym asortymentem i zakup kompostownik odpowiedni dla Twojego ogrodu!

    kompostkompost

    Kompostownik domowy – najważniejsze informacje 

    Niezależnie od tego, jaki rodzaj kompostownika wybrałeś – istnieje kilka kluczowych czynników, które musisz wziąć pod uwagę, zanim zaczniesz recykling resztek organicznych. Da Ci to pewność, że zniwelujesz wszelkie ryzyko związane z nieodpowiednim użytkowaniem kompostownika, a produkcja nawozu będzie odbywać się tak szybko, jak to możliwe!

    Po pierwsze, ważne jest zachowanie odpowiedniego balansu pomiędzy poszczególnymi rodzajami odpadów organicznych. Wyróżniamy ich dwa rodzaje:

    • Materiał brązowy, który dostarcza mikroorganizmów koniecznego dla ich rozwoju węgla;
    • Materiał zielony, który dostarcza bakteriom i grzybom azotu.

    Gdy jeden z tych typów materiałów przeważa nad drugim, proces kompostowania może zostać zaburzony, dlatego też musisz trzymać się tej jednej, prostej zasady. Optymalne proporcje to dwie części materiału brązowego i jedna część zielonego. Taka mieszanka to gwarancja szybkiego rozkładu i najwyższego jakościowo nawozu.

    Materiał brązowy to m.in.:

    • Suche liście
    • Siano i słoma
    • Martwe pędy i łodygi
    • Zdrewniałe gałęzie roślin
    • Wiórki i trociny – tylko z drewna pozbawionego wszelkich środków chemicznych.
    • Tektura – pamiętaj jednak, aby do kompostowania używać jedynie szarego papieru i kartonu bez błyszczącej powłoki.

    Materiał zielony to zaś:

    • Resztki warzyw i owoców
    • Fusy kawy i torebki herbaty
    • Świeże ścinki trawy
    • Niedawno ścięte liście i miękkie części roślin
    • Odchody zwierząt roślinożernych

    Kolejną ważną rzeczą, o której trzeba pamiętać, jest utrzymywanie optymalnego poziomu wilgoci w kompoście, aby zapewnić dobre warunki dla mikroorganizmów. Oznacza to, że w czasie suszy konieczne będzie jego podlewanie.

    Kompost musi być również od czasu do czasu mieszany. Dzięki temu proces rozkładu będzie odbywał się równomiernie w całym materiale, a mikroorganizmy będą miały optymalny dostęp do tlenu. Ze względu na to warto, aby większość wrzucanych resztek była w małych kawałkach.

    kompostkompost

    Domowy kompostownik – jak zacząć?

    Aby zacząć kompostowanie, układaj odpady warstwami:

    1. Pierwsza warstwa przy ziemi stanowi bazę dla Twojego kompostu. Powinna mieć grubość około 30 cm i składać się z materiałów brązowych.
    2. Druga warstwa to ziemia ogrodowa o grubości 5-10 cm. To właśnie w niej znajdują się bakterie i grzyby, które będą uczestniczyć w procesie rozkładu.
    3. Na glebę połóż warstwę materiału zielonego o grubości około 15 cm, aby zachować odpowiedni balans węgla i azotu.
    4. Układaj warstwy materiału brązowego i zielonego na przemian do momentu, aż kompostownik stanie się wypełniony. Następnie zamknij pokrywę i daj wszystkiemu czas! Po kilku tygodniach kompost straci na objętości i będzie gotowy do przerzucenia.

    Zastanawiasz się, jak często mieszać kompost? Zasada jest prosta – im więcej materiału, tym rzadziej trzeba to wykonywać. Tak więc mały pojemnik może wymagać mieszania materiału nawet co tydzień. Zaś zawartość dużego pojemnika wystarczy mieszać co 3 lub 4 tygodnie.

    Kiedy kompost jest gotowy? Cały proces od położenia pierwszej warstwy do zebrania gotowego nawozu może wynieść od kilku miesięcy do nawet roku. Dlatego też uzbrój się w cierpliwość, a kompostownik odwdzięczy Ci się pełnowartościowym pokarmem dla Twoich roślin!

    malowaniemalowanie

    Domowy kompostownik – czego nie wrzucać?

    Do kompostownika nada się wszystkie wspomniane wyżej odpadki zielone i brązowe. Jednak co nie powinno być do niego wrzucane? Oto rzeczy, których nie powinno się kompostować:

    • Kości i mięso
    • Kolorowa makulatura
    • Psie i kocie odchody
    • Skórki cytrusów

    Wiesz już wszystko, co trzeba wiedzieć na temat kompostownika – a więc do dzieła! Zacznij dziś, aby już wkrótce cieszyć się wartościowym, ekologicznym nawozem całkowicie za darmo!

    kompostkompost