Uważasz, że urządzenie małego ogrodu to nie lada wyzwanie? W tym artykule pokażemy Ci, że pierwszym krokiem do idealnej przestrzeni jest odpowiednia inspiracja, a tej nie zabraknie Ci na tej stronie! Przygotowaliśmy aż 7 inspiracji w różnych stylach, które zmotywują Cię do działania i dostarczą Ci masy pomysłów. Dowiedz się, jak urządzić mały ogródek w stylowy i prosty sposób!
Spis Treści
Jak urządzić mały ogród?
W małym ogrodzie należy zwrócić szczególną uwagę na ograniczoną przestrzeń. Zanim przejdziesz do kupowania jakichkolwiek mebli czy roślin, zastanów się, ile miejsca zajmą. Często przepiękne drzewa ozdobne lub krzewy w małym ogrodzie rozrastają się do skali, która skutecznie uniemożliwia użytkowanie przestrzeni. Wybierając rośliny, rozważ nie tylko to, jak będą wyglądać teraz, ale również, jak będą wyglądać za kilka lat.
Dobrym pomysłem są także rozkładane meble ogrodowe. Na małym ogrodzie każdy centymetr przestrzeni jest na wagę złota. Jeśli rozstawisz duże meble, to możesz zapomnieć o większej aranżacji z kwiatami czy odrobinie trawnika.
Pamiętaj, że są to jednak uniwersalne zasady. A prawdziwym kluczem do aranżacji małego ogrodu jest po prostu dobry pomysł. Nie przedłużając, przechodzimy do praktyki, gdzie pokażemy Ci, jak zagospodarować przestrzeń w małym ogrodzie.
Pomysł 1: Aranżacja małego ogrodu w stylu boho
Urządzenie ogrodu w stylu boho rządzi się swoimi prawami. Jest jedno główna zasada - łącz wszystko ze wszystkim tak, by całość tworzyła aranżację rodem z domów francuskiej cyganerii, czyli kolebki stylu boho. Jeśli chcesz urządzić mały ogród w tym stylu, to rozglądaj się przede wszystkim za naturalistycznymi dodatkami - wiklina, drewno, ręcznie robione dywany czy ozdoby DIT są podstawą dla takiej aranżacji małego ogrodu.
W naszej inspiracji właścicielka zamieniła mały ogródek kwiatowy przydomowy na oazę odpoczynku. Na niewielkiej przestrzeni udało jej się pomieścić dwa wygodne leżaki oraz stolik kawowy, który z pewnością sprawdzi się podczas posiłków. Drewno jest wszechobecne na tej małej powierzchni, ale to właśnie pomaga w tworzeniu wyjątkowego klimatu boho.
Choć zdjęcie jest robione za dnia, to możemy się tylko domyślać, jak pięknie wygląda przestrzeń wieczorem. Lampki na sznurkach to świetny pomysł na oświetlenie ogrodu, a przy odpowiedniej aranżacji potrafią stworzyć ultraromantyczny klimat rodem z najpiękniejszych filmów francuskich. Warto zadbać o taki dodatek, szczególnie jeśli w ogrodzie często siadasz ze swoją druga połówką.
Pomysł 2: Aranżacja małego ogrodu w stylu nowoczesnym
Biel jest niekwestionowanym hitem w nowoczesnej aranżacji małego ogrodu. To kolor, który pomoże Ci optycznie powiększyć przestrzeń, a jednocześnie zapewni poczucie wysokiej estetyki i porządku.
W tej aranżacji niewielką przestrzeń zagospodarowano głównie na wygodne meble ogrodowe. Nie ma tutaj miejsca na uprawę warzyw czy owoców, ale za to jest dużo przestrzeni do wspólnego spędzania czasu ze znajomymi.
Jednolita kolorystyka tworzy naprawdę piękny ogród. Biel została urozmaicona o różne odcienie brązów i kilka niewielkich roślin, które dobrze nawiązują do relaksu na łonie natury.
Taki mały ogród przydomowy polecamy szczególnie osobom, które nie mają dzieci - duże meble ogrodowe będą doskonałym miejscem do spędzania czasu ze znajomymi, a ich jasna kolorystyka nie zostanie szybko splamiona przed najmłodszych członków rodziny.
Ostrzegamy!
Jeśli stworzysz tak estetyczną strefę wypoczynkową, to Twoim znajomi mogą dość często robić niespodziewane wizyty w Twoim domu! Każdy chciałby odpocząć w takiej przestrzeni.
Pomysł 3: Plac zabaw na małym ogrodzie
Kto powiedział, że w małych ogrodach nie ma miejsca na plac zabaw? Ten projekt małego ogrodu udowadnia, że na wszystko jest miejsce, jeśli tylko odpowiednio zaaranżuje się przestrzeń!
W tej aranżacji niewielka przestrzeń stała się miejscem zabaw dla dzieci, zewnętrzną jadalnią i kącikiem wypoczynku. W zależności w którą z części ogrodu popatrzysz, zobaczysz tam oddzieloną przestrzeń.
W przypadku małych ogrodów w tworzeniu sfer świetnie sprawdza się gra podłożem. Betonowe płyty lub drewniane panele pozwolą Ci wyodrębnić przestrzenie na stosunkowo niewielkiej działce. Jest to nie tylko świetnym rozwiązaniem estetycznym, ale i funkcjonalnym. Betonowy taras jest znacznie prostszy w sprzątaniu, zaś zielone części ogrodu sprzyjają bezpiecznym zabawom dzieci.
Pomysł 4: Aranżacja małego ogrodu z kinem!
Niech rzuci pierwszy kamieniem ten, który nie marzy o własnym kinie w ogrodzie! Choć taka koncepcja może wydawać się niemożliwa w małym ogrodzie, to ta inspiracja udowadnia, że wszystko jest możliwe przy odrobinie chęci!
Jeśli chcesz zaprojektować mały ogród z własnym kinem, to ten pomysł z pewnością przypadnie Ci do gustu. Zamiast ściany roślinności na niewielkiej przestrzeni wisi ekran do projektora. Przed nim ustawione jest palenisko, niewielki stolik i duża wygodna kanapa. Zdecydowanego uroku dodają wszechobecne lampki, które czynią aranżację małego ogrodu wyjątkowo romantyczną.
My osobiście pokochaliśmy tę aranżację małego ogrodu! Udowadnia, że na małej przestrzeni można stworzyć prawdziwe cuda, jeśli tylko ma się odpowiedni pomysł. Warto jednak pamiętać, że czynniki atmosferyczne mogą skutecznie zwiewać ekran projektora, dlatego dobrym pomysłem będą składane modele. Dzięki temu nie musisz rezygnować ze swojego marzenia o zewnętrznym kinie, a masz pewność, że tło dla projektora nie ulegnie uszkodzeniu na skutek deszczu czy wiatru.
Pomysł 5: Aranżacja małego ogrodu w bloku
Coraz więcej deweloperów decyduje się na to, by dać lokatorom namiastkę domu w bloku. Mały ogródek tworzony jest już nie tylko na parterze budynku, ale również na piętrach. Co prawda, jego przestrzeń znacząco odbiega od tych przydomowych, ale również może dawać namiastkę niezbędnego relaksu.
Ten pomysł udowadnia, że urządzanie ogrodu w bloku może przynieść naprawdę wyjątkowe efekty. Właścielka na niewielkim ogrodzie ustawiła całkiem sporą, wygodną kanapę i niewielki stolik. Niby tylko dwa meble ogrodowe, a jednak zapewniają to, co niezbędne do relaksu - miejsce do spania i do jedzenia.
Zwróć uwagę, że ten projekt małego ogrodu doskonale wykorzystuje iluzję optyczną. Ściany zamienione są w zielone ogrodzenie, lecz nie zawsze z pomocą roślin! Rośliny znajdują się wyłącznie na jednej z nich, a na drugiej jest ... lustro! Doskonale odbija aranżację z roślinami, a dodatkowo powiększa przestrzeń. Jest to naprawdę dobrym rozwiązaniem dla niewielkich przestrzeni. W taki sposób możesz łatwo urządzić mały ogród przydomowy, tak by stał się także doskonałym tłem do zdjęć!
Pomysł 6: Aranżacja małego ogrodu z basenem
Kto powiedział, że projekt małego ogrodu nie może zawierać basenu. Ten projekt udowadnia, że jeśli chcesz urządzić mały ogród, to wcale nie musisz zrezygnować z marzeń o własnym basenie!
Prostokątny zbiornik zajmuje sporo przestrzeni, dlatego na leżaki zostało przygotowane specjalne miejsce nad wodą. Do wykonania takiej konstrukcji najlepiej sprawdzi się bardzo stabilny i twardy materiał, np. beton. Dobudowując dodatkowe piętro na leżaki nie zagradzasz powierzchni w ogrodzie, a zyskujesz miejsce do leżakowania. Masz wszystko, czego potrzebujesz - miejsce do pluskania się w wodzie i miejsce do odpoczynku.
W przypadku tej aranżacji trawnik został ozdobiony w duże płaskie kamienie, które ułatwiają chodzenie po wyjściu z wody, bez konieczności brudzenia nóg. Będą dobrym rozwiązaniem dla osób, które szczególnie cenią sobie czystość w domu i poza domem.
Pomysł 7: Aranżacja małego ogrodu z oświetloną ścianą
A może chcesz urządzić mały ogród w stylu nieco hipisowskim? Takim, który będzie zachęcał do medytacji i wspólnego odkrywania duchowej bliskości? W takim przypadku powinna Ci się spodobać ta aranżacja małego ogrodu!
Klasyczne meble ogrodowe zastąpiły materace postawione na trawie. Tworzą strefę wypoczynkową w stylu japońskim. W tym projekcie znajdziemy także inne elementy nawiązujące do wschodniej kultury, np. okrągłe drzewa. Według feng shui nic nie powinno mieć ostrych kątów, gdyż zaburza to równowagę jing i jang. Japońskie ogrody często mają oczko wodne i okrągłe kamienie, które właśnie nawiązują do naturalnych linii świata.
Co prawda, w tym małym ogrodzie widzimy wyraźne wpływy zachodnie. Jego elementy często mają ostre zakończenia, jednak zawsze Ty możesz zrobić to lepiej! Wybierając kwiaty czy kamienie zwróć uwagę na ich kształty - najlepsze będą te, które mają zaokrąglone linie.
Jak urządzić mały ogródek? Podsumowanie
Mamy nadzieję, że nasz artykuł dostarczył Ci masy inspiracji na to, jak urządzić mały ogród. Staraliśmy się wybrać rożnorodne inspiracje, by każdy czytelnik mógł znaleźć u nas coś dla siebie.
Zachęcamy Cię do regularnego odwiedzania naszego bloga. Znajdziesz tu materiały, które pomogą Ci odpowiednio zarządzać małym ogrodem. Często podpowiadamy, jakie wybrać rośliny, jak je pielęgnować czy jak dobierać dodatki do przestrzeni. Zawsze stawiamy na masę inspiracji dla każdego, dlatego wybieramy aranżacje w różnych stylach. Jesteśmy pewni, że w każdym tekście znajdziesz coś, co będzie dla Ciebie idealną inspiracją!