Pierwsze letnie promienie słońca już wychylają się zza chmur. Dla wielu osób ta zmiana pogody oznacza powrót ulubionej czynności: „plażingu”. Choć nie zawsze mamy możliwość szybkiego wypadu nad morze czy jezioro, to każdy właściciel domu może rozłożyć u siebie wygodny basen ogrodowy. Słowem klucz jest jednak przymiotnik „wygodny”. Na rynku dostępnych jest tyle możliwości, że ciężko podjąć decyzję jaki basen ogrodowy wybrać. W tym artykule zajmiemy się tym dylematem. Podpowiemy Ci, jakie są wady i zalety każdego z rozwiązań, aby ułatwić Ci racjonalny wybór produktu idealnego.

Spis Treści

  Jakie są baseny ogrodowe? Rodzaje basenów ogrodowych

  Baseny rozporowe

  Basen rozporowy to wersja pośrednia pomiędzy basenem dmuchanym a stelażowym. Ma dmuchany kołnierz w górnej części, który odpowiada za regularny okrągły kształt basenu. Baseny rozporowe wymagają rozłożenia na płaskiej powierzchni, gdyż dno basenu pozbawione stelaża nie utrzyma się na nierównym gruncie.

  Istotną wadą może być rozmiar basenu – w przypadku modeli rozporowych średnica nie przekracza 250 cm.

  Zalety: łatwość rozkładania

  Wady: ten model basenu jest dostępny wyłącznie w wersji okrągłej, możliwość łatwego zniszczenia produkty poprzez uszkodzenia mechaniczne dmuchanego kołnierza

  basen rozporowybasen rozporowy

  Baseny stelażowe

  Baseny ogrodowe stelażowe posiadają metalowo-plastikową konstrukcję, na której zamocowana jest niecka. Ze względu na różnicę w konstrukcji, dno basenu może przybierać przeróżne kształty.

  Sporą zaletą jest także możliwość zakupu produktu w naprawdę dużych rozmiarach. Baseny ogrodowe stelażowe mogą mieć nawet do 9 metrów długości i 5 metrów szerokości. To oznacza, że największe baseny stelażowe mogą mieć do 40 metrów kwadratowych! Tak duży obszar pozwala na swobodną naukę pływania, wodny aerobik czy wodne place zabaw.

  Zalety: dowolny kształt basenu ogrodowego, duże wymiary, trwałość

  Wady: dłuższy czas rozkładania

  basen stelażowybasen stelażowy

  Baseny dmuchane

  Najtańszy rodzaj basenu ogrodowego. Mały basen dmuchany można kupić za kwotę nawet kilkunastu złotych. Jest to idealna opcja, jeśli poszukujesz chcesz zapewnić ochłodę małym dzieciom w upalne dni.

  Takich modeli nie kupisz w dużych rozmiarach, lecz dla rodziców ta cecha jest niewątpliwą zaletą. Dmuchany basen ogrodowy jest bezpiecznym wyborem dla małych dzieci.

  Zalety: niska cena, różne rozmiary, łatwość czyszczenia

  Wady: niska trwałość

  basen dmuchanybasen dmuchany

  Baseny drewniane

  Baseny drewniane to tzw. całoroczne baseny ogrodowe. Są one alternatywą dla modeli żelbetonowych. W środku konstrukcji drewnianej umieszczona jest specjalna skrzynia na wodę, która stanowi integralną część basenu. Zamontowane są w niej elementy filtrujące i dezynfekujące wodę.

  Basen drewniany stawia się na betonowej wylewce o grubości około 10 cm. To jedyne prace budowlane, które należy wykonać przed jego montażem. W przeciwieństwie do modeli żelbetonowych nie trzeba niszczyć powierzchni ogrodu, by uformować kształt dna basenu.

  Zalety: całoroczny basen ogrodowy, łatwość czyszczenia, trwałość, brak dużej ingerencji w powierzchnię ogrodu

  Wady: wysoka cena

  basenbasen

  Baseny stalowe

  Baseny wykonane ze stali nierdzewnej. Są to modele całoroczne. Można je postawić bezpośrednio na powierzchni lub wkopać w dziurę w ziemi. Są bardzo trwałe i odporne na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. Ich zewnętrzne ściany najczęściej wykonuje się z ocynkowanej stali, co znacząco przedłuża ich trwałość.

  Zalety: trwałość, różne rozmiary i formy, całoroczny basen ogrodowy

  Wady: mało estetyczny wygląd, cena

  malowaniemalowanie

  Jak wybrać basen ogrodowy?

  Jeśli po przeczytaniu opisów wciąż masz dylemat, jaki basen ogrodowy kupić, to mamy dla Ciebie kilka podpowiedzi.

  Przede wszystkim, weź pod uwagę powierzchnię przestrzeni, na której chcesz postawić basen i jasno określ swoje wymagania:

  • do małej przestrzeni najlepiej sprawdzą się: baseny ogrodowe rozporowe i dmuchane,
  • do dużej przestrzeni najlepiej sprawdzą się: baseny stelażowe, baseny drewniane i stalowe.

  Następnie zastanów się, ile chcesz wydać na taki fant:

  • najtańsze baseny ogrodowe to: baseny dmuchane i rozporowe,
  • najdroższe baseny ogrodowe to: baseny stalowe, drewniane i żelbetonowe.

  Jeśli masz zwierzęta, to nie kupuj rozporowych basenów ogrodowych – dmuchany kołnierz z tworzywa sztucznego może być bardzo atrakcyjnym obiektem do ugryzienia dla psów, a jego przedziurawienie pozbawi Cię basenu. Najtańszą i najbezpieczniejszą opcją przy zwierzakach domowych są modele stelażowe.

  basenbasen

  Jaki basen na działkę?

  Działki zazwyczaj nie mają zbyt dużej powierzchni, dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie basen rozporowy lub basen dmuchany. Jeśli jednak dysponujesz większym metrażem, to rozważ basen stelażowy.

  Jaki basen do małego ogrodu?

  Podobnie jak w przypadku działki, najlepiej sprawdzi się: basen rozporowy, stelażowy i dmuchany. Jeśli chcesz poczuć odrobinę luksusu na małej przestrzeni, to rozważ dmuchane jacuzzi.

  Jaki basen na balkon?

  Nie każdy ma dostęp do swojego ogrodu, ale to nie oznacza, że musisz rezygnować z ochłody w upalne dni latem. Kąpiel w zimnej wodzie w dmuchanym lub rozporowym basenie na balkonie może dać Ci upragnioną chwilę odpoczynku.

  Ile kosztuje basen ogrodowy?

  Cena basenu ogrodowego różni się w zależności od wybranego modelu.

  Najtańszym rozwiązaniem jest basen dmuchany, którego ceny zaczynają się od kilkudziesięciu złotych. Na drugim miejscu są baseny rozporowe, które także możesz kupić do kwoty 200 zł. Drożej wypada basen stelażowy, którego regularna cena wynosi około 500-1000 zł.

  Jeśli jednak chcesz kupić całoroczny typ basenu ogrodowego, to musisz liczyć się z mocnym wzrostem kosztów. Basen stalowy kosztuje od 3000- 10 000 zł, a basen drewniany osiąga kwoty nawet 15 000-20 000 zł. Warto jednak pamiętać, że do ceny większych zbiorników wodnych należy dodać koszt pompy filtrującej czy lampy UV, która utrzymuje krystalicznie czystą wodę.

  Niemniej jednak dzięki specjalnym systemom zbierania zanieczyszczeń, można znacząco zaoszczędzić na wymianie wody. Chęć codziennego napełniania wodą w przypadku basenów o większej powierzchni mogłaby doprowadzić do niemałego bankructwa.

  basenbasen

  Basen okrągły czy prostokątny – który wybrać do ogrodu?

  Na to pytanie nie ma dobrej odpowiedzi. Decydując o tym, jaki basen do ogrodu wybrać, zastanów się przede wszystkim nad jego powierzchnią i elementami architektury. Basen ogrodowy powinien być dopasowany do otaczających obiektów. Jeśli w Twoim ogrodzie jest dużo okrągłych elementów, to wybierz okrągły model. Jeśli jednak chcesz ustawić zbiornik gdzieś z boku, to lepszym rozwiązaniem będzie wybór okrągłego basenu stelażowego, gdyż jego ścianki będą współgrać z granicami działki.

  basenbasen

  Gdzie kupić tanie baseny ogrodowe?

  W Kadax rozumiemy, że nie każdy chce wydać na basen do ogrodu fortunę, dlatego przygotowaliśmy specjalną ofertę produktów, których ceny nie przekraczają 1000 zł. Znajdziesz u nas zarówno mały basen dla dzieci, jak i większy basen ogrodowy. Jaki wybrać – to pytanie nie powinno być dla Ciebie problemem po przeczytaniu tego artykułu. Dostarczyliśmy Ci komplet informacji, dlatego sądzimy, że raczej nie masz już żadnego problemu z wyborem basenu.

  W Kadax możesz się także wyposażyć w akcesoria, w tym m.in.: pompę filtrującą, zestaw naprawczy, zestaw do czyszczenia basenu czy łączniki pomp. Te produkty pomogą Ci zadbać o prawidłową jakość wody w basenie tak, by była ona bezpieczna dla wszystkich użytkowników.

  basenbasen