Pasteryzacja słoików pomaga w pozbyciu się drobnoustrojów takich jak bakterie i grzyby, które mogłyby powodować psucie się żywności. Najczęściej pasteryzujemy przetwory z owoców takie jak soki, dżemy. Chętnie wekujemy przetwory z sezonowych warzyw i robimy pikle. Pasteryzacji możemy poddawać także gotowe dania takie jak zupy, sosy, gulasze mięsne i warzywne.

Spis Treści

    Pasteryzowanie słoików - dlaczego warto to robić?

    Zimowe miesiące to czas trudniejszej dostępności świeżych owoców. Podczas chłodniejszych dni chętniej sięgamy po dżemy i przetwory z warzyw, przypominające o słonecznych miesiącach.

    Domowe przetwory są nie tylko zdrowe i tanie. Produkty, które możesz spotykasz na sklepowych półkach, nie umywają się smakiem i aromatem do tych, które możesz przygotować samodzielnie. Wekowanie słoików to świetny sposób na długie przechowywanie przetworów z owoców i warzyw.

    Jak działa wekowanie słoików?

    Podczas wekowania słoików wykorzystuje się działanie wysokiej temperatury. Polega ona na umieszczeniu szczelnie zamkniętych słoików w garnku z wodą i ogrzewaniu ich do temperatury 75-100 °C przez określony czas. Pozwala to na zniszczenie czynników chorobotwórczych takich jak bakterie i grzyby. W efekcie ogranicza psucie się żywności i umożliwia długi czas przechowywania.

    Jak długo pasteryzować przetwory? Poznaj 3 czynniki wpływające na długość pasteryzacji

    Pasteryzacja to proces, w którym szczelnie zakręcone słoiki ogrzewa się do wysokiej temperatury wahającej się w granicach 75-100°C. Czas pasteryzacji wynosi zazwyczaj 20-30 min. Zbyt krótki czas pasteryzacji może nie doprowadzić do ogrzania całej objętości cieczy i zaburzyć cały proces. Z kolei zbyt długie gotowanie znacznie obniża wartości odżywcze produktów.

    Na czas pasteryzacji wpływa kilka czynników. Pierwszym z nich jest wielkość słoika. Większe mieszczą większą ilość cieczy, która potrzebuje dłuższego czasu do ogrzania się do odpowiedniej temperatury.

    Ważnym czynnikiem jest grubość ścianek garnka i słoika, które mogą wpływać na tempo rozchodzenia się ciepła, a także utrzymywanie temperatury. Zadbaj, aby garnek był wyposażony w grube dno, które zapobiegnie nagłym wahaniom temperatury i ułatwi równomierne rozchodzenie ciepła.

    Zwróć uwagę na konsystencję i wielkość kawałków przetworów. Im większe cząstki, tym dłuższy konieczny czas pasteryzacji.

    słoikisłoiki

    Jak wybrać najlepszy słoik?

    Wybór odpowiedniego słoika to nie lada wyzwanie! Przed użyciem sprawdź, czy szklana część nie ma ubytków, pęknięć lub wyszczerbień. Wadliwe egzemplarze odłóż. Sprawdź dokładnie stan metalowych zakrętek. Staraj się wymieniać je wraz z każdą nową partią przetworów. Pamiętaj, że nie musisz wyrzucać uszkodzonych słoików. Być może użyjesz ich poza kuchnią, na przykład w domowym warsztacie czy jako doniczki na zioła i kwiaty.

    Jakie są rodzaje słoików?

    Do planowanych przetworów warto wybrać odpowiedni słoik. Do wyboru mamy 2 możliwości:

    1. słoiki typu twist off
    2. butelki i słoiki typu weck

    Słoiki typu twist off — najbardziej popularny sposób na wekowanie

    Pierwszą z nich są słoiki typu twist off. Są to najbardziej popularne i uniwersalne szklane słoiki z metalową zakrętką. Świetnie nadadzą się do wyrobu domowych pikli, buraczków i wszelkiego rodzaju dżemów. Słoiki typu twist off sprawdzą się zarówno podczas wekowania w garnku, jak i w piekarniku. Z powodzeniem możesz ich użyć także podczas pasteryzacji w zmywarce.

    Słoiki typu weck — najlepsze do ogórków małosolnych

    Drugą, nieco starszą, są słoiki typu weck. Zamiast metalowej zakrętki mają szklaną pokrywkę przytwierdzoną metalową sprzączką. Dodatkowo są zabezpieczone gumową uszczelką. Takie słoiki nadają się do wekowania w piekarniku i w garnku, jednak należy uważać na gumowe części, które mogą pękać w wysokiej temperaturze. Ten rodzaj słoików świetnie sprawdzi się do wszelkiego rodzaju kiszonek.

    przetworyprzetwory

    Wekowanie słoików — poznaj 3 klasyczne metody na pyszne przetwory

    Pasteryzacja słoików w piekarniku

    Możemy pasteryzować słoiki przy pomocy piekarnika. Sprawdzi się tu zarówno piekarnik elektryczny, jak i gazowy. Ważne, aby był wyposażony w funkcję dokładnego ustawienia temperatury.

    Pasteryzacja słoików w garnku

    Jeśli masz piekarnik starszego typu, lepiej zastosuj pasteryzację w garnku. Polega ona na umieszczeniu słoików w garnku z wrzącą wodą przez określony czas.

    Pasteryzacja słoików w zmywarce

    Jeśli jednak szukasz szybkiej, niemal bezobsługowej metody pasteryzacji, spróbuj pasteryzować słoiki w zmywarce. To szybki i skuteczny sposób wekowania przetworów.

    Jak pasteryzować słoiki w piekarniku?

    Pasteryzacja słoików w piekarniku jest bardzo prosta. Wykonasz ją w kilku prostych krokach:

    1. Blaszkę wyłóż papierem do pieczenia.
    2. Słoiki wypełnione przetworami ustaw w zimnym piekarniku. Obróć je pokrywką do góry. Zadbaj, aby nie dotykały do siebie ani do ścianek piekarnika.
    3. Piec nastaw na temperaturę 160 °C. Po nagrzaniu zmniejsz wartość temperatury do 120 °C. Pozostaw na 20 min, a następnie stopniowo ochładzaj.
    4. Po wystudzeniu postaw słoiki na ręczniku kuchennym. Pamiętaj, aby postawić je do góry nogami. Następnego dnia odwróć słoiki i sprawdź, czy są szczelnie zamknięte. Wklęsłe wieczko oznacza, że wekowanie słoików przebiegło prawidłowo.
    5. Gotowe przetwory przechowuj w chłodnym i zaciemnionym miejscu.
    słoikisłoiki
    ogórkiogórki

    Jak pasteryzować słoiki w garnku? Prosty sposób na wekowanie przetworów

    W przypadku pasteryzacji w garnku, do wyparzonych wrzątkiem słoików nakładamy wybrane przetwory. W przeciwieństwie do poprzedniej metody, jeśli zdecydujesz się pasteryzować słoiki w garnku, nie musisz odwracać ich do góry dnem.

    Wykonaj pasteryzację słoików w garnku w 4 krokach:

    1. Podczas wekowania słoików w garnku, najpierw oczyszczamy rant i zakrętkę, a następnie szczelnie zakręcamy.
    2. Dno garnka wykładamy grubym ręcznikiem kuchennym, a następnie zalewamy słoiki gorącą wodą z solą.
    3. Następnym punktem jest nałożenie przetworów i umieszczenie ich w garnku. Gotuj słoiki przez 20-30 min we wrzącej wodzie.
    4. Zawekowane słoiki przełóż przy pomocy rękawic kuchennych na czystą ściereczkę i pozostaw do wystygnięcia.

    Zwróć uwagę, aby podczas gotowania słoiki nie dotykały ścianek garnka. W przeciwnym razie może zbyt szybko się nagrzać i pęknąć. Uzyskane przetwory przechowuj z dala od źródeł ciepła, w chłodnym pomieszczeniu.

    Jak pasteryzować słoiki w zmywarce?

    Aby skutecznie wekować słoiki w zmywarce, wybierz program z najwyższą możliwą temperaturą, a następnie umieść słoiki w koszach. Ustaw je równomiernie, odwrócone do góry dnem. Pamiętaj o zachowaniu odstępów między słoikami.

    Po skończonym cyklu przełóż gorące słoiki na ściereczkę, pozostaw do wystygnięcia nadal odwrócone do góry dnem. Pod żadnym pozorem nie odwracaj gorących słoików! Po ostudzeniu odwróć zawekowane przetwory do prawidłowej pozycji i sprawdź, czy wszystkie wieczka słoików są wklęsłe, a my możemy cieszyć się pysznymi przetworami.

    przetworyprzetwory

    Jak pasteryzować słoiki na gorąco? Najszybsza metoda na pyszne przetwory

    Pomyśl, jak wiele razy ugotowane jedzenie trafiało do kosza? Dzięki tej metodzie możesz temu zapobiec! Wekowanie słoików na gorąco to świetna metoda na przedłużenie świeżości gotowych dań, takich jak sosy, zupy czy gulasze. Do jej użycia nie potrzebujesz dodatkowego garnka, piekarnika czy zmywarki. Wystarczy, że zagotujesz wybrane danie i przelejesz je do wyparzonych słoików. Po zakręceniu ustaw przetwory do góry dnem i pozostaw do całkowitego wystygnięcia. Pamiętaj jednak, aby gotowe przetwory przechowywać w lodówce nie dłużej niż 3 tygodnie.

    Czy da się pasteryzować przetwory bez gotowania?

    Oczywiście, przetwory w słoikach da się pasteryzować bez gotowania! To doskonały sposób na szybkie zabezpieczenie zup czy sosów, dzięki któremu oszczędzisz czas w kuchni.

    Jak pasteryzować słoiki bez gotowania?

    1. Przed użyciem, pamiętaj o dokładnym umyciu i przepłukaniu słoików gorącą wodą. Ważne jest też szczelne zamknięcie słoików.
    2. Kiedy wyparzone słoiki ostygną, wlej do nich gorące przetwory, następnie zakręć i ustaw do góry dnem. Wieczka słoików powinny być wklęsłe.
    3. Tak przygotowane przetwory zostaw do całkowitego wystygnięcia, a następnie umieć w lodówce.

    Jak zawekować zupę?

    1. Jeśli chcemy zawekować zupę, musimy najpierw wyparzyć słoiki.
    2. Do nagrzanego do 180 stopni piekarnika wstawiamy słoiki bez pokrywek. Po 10 minutach wyjmujemy słoiki i czekamy aż ostygną.
    3. W tym czasie zagotowujemy zupę. Kiedy zacznie wrzeć, przelewamy płyn do wyparzonych słoików i odwracamy je do góry dnem.
    4. Całkowicie zimne słoiki przechowujemy w lodówce.
    paprykapapryka

    Jak zapobiec pękaniu słoików?

    Aby słoiki z przetworami nie pękały, wybierz szkło dobrej jakości. Zwróć uwagę na ubytki i wyszczerbienia. Nigdy nie używaj uszkodzonych słoików. Unikaj stawiania słoików bezpośrednio przy źródle ciepła. Podczas pasteryzacji w piekarniku, pamiętaj o używaniu papieru do pieczenia. Jeśli jednak decydujesz się, aby pasteryzować słoiki w garnku, koniecznie wyściel dno ręcznikiem kuchennym.

    Co oznacza zassana nakrętka słoika?

    Brawo! Zassana zakrętka oznacza szczelnie zamknięte słoiki. Możesz być z siebie dumny, udało ci się poprawnie pasteryzować słoiki z przetworami. Nie pozostaje ci nic innego jak cieszyć się pysznymi i zdrowymi przetworami!

    Co zrobić, jeśli słoik się nie zawekował?

    Jeśli słoik się nie zawekował, sprawdź, czy na brzegach szklanej części nie ma wyszczerbień i ubytków. Zwróć uwagę na kondycję zakrętki. Jeśli zobaczysz ślady rdzy lub wgniecenia, wymień ją na nową. Jeżeli jednak słoik nie ma ubytków i wad, spróbuj wydłużyć czas pasteryzacji. Być może objętość cieczy jest zbyt duża i potrzebuje więcej czasu na ogrzanie.

    ogórkiogórki

    Jak długo można przechowywać zawekowane przetwory?

    Długość przechowywania zawekowanych słoików zależy od wielu czynników.

    1. Pierwszym z nich jest jest rodzaj przetworu. Dżemy i pikle mogą być z powodzeniem przechowywane nawet rok zachowując przy tym walory smakowe.
    2. Inaczej jest z przetworami mięsnymi. Ich trwałość jest krótsza i wynosi około 6 miesięcy. Pamiętaj jednak, aby zawsze sprawdzać, czy nakrętka jest wklęsła, a także czy na powierzchni nie ma oznak pleśni.

    Jak rozpoznać zepsute przetwory?

    Zepsute przetwory najłatwiej rozpoznasz po zapachu. Powinien być adekwatny do zawartości słoika — wszelkie odchylenia mogą świadczyć o tym, że produkt się zepsuł. Jeśli na przetworach pojawi się biały lub zielony mączysty nalot, świadczy to o rozwoju patogenów. Takie produkty nie nadają się do spożycia i należy je wyrzucić. Zwróć uwagę na wieczko — w zawekowanych przetworach powinno być zawsze wklęsłe. Pamiętaj, aby do wystygnięcia trzymać słoiki odwrócone do góry dnem. Zapobiegnie to ich rozszczelnieniu.

    słoikisłoiki