Ogórki kiszone to jedne z najpopularniejszych przetworów wykonywanych w polskich domach. Niestety, nie zawsze spełniają nasze oczekiwania smakowe. Czasami wychodzą miękkie i niesmaczne. Z poniższego artykułu dowiesz się, jak kisić ogórki, żeby były twarde. Podpowiemy Ci, jak dobrać odpowiedni słoik i jak rozpoznać najlepsze ogórki do kiszenia. Dowiesz się, które przyprawy najlepiej sprawdzą się przy tworzeniu kiszonek.

Spis Treści

    Jak zrobić chrupiące ogórki kiszone?

    Samo opłukanie i umycie ogórków nie wystarczy! Przed kiszeniem namocz je w zimnej wodzie przez 20-30 minut. Dzięki temu przygotujesz pyszne i jędrne kiszone ogórki. Zapobiegnie to też wypływaniu ogórków po dodaniu zalewy.

    W słoikach ogórki powinny być ciasno ułożone w naczyniu. Aby dobrze kisić ogórki, należy wypełnić słoik, spód warto wyłożyć liśćmi przypraw. Szczelne ułożenie zapobiegnie kumulowaniu się nadmiaru powietrza, a tym samym wpłynie na jędrność ogórków.

    Jeśli nadal zastanawiasz się jak kisić ogórki, żeby były twarde, spróbuj dodać do nich liści. Liście roślin zawierają w swoim składzie substancje, które odpowiadają za twardość ogórków. Najczęściej do kiszonych ogórków dodajemy liście porzeczki, winogron i malin, a także wiśni czy dębu. W zależności od dokonanego wyboru, ogórki kiszone będą miały różne aromaty. Te z dodatkiem liści porzeczki i malin będą bardziej kwiatowe, a te z liśćmi dębu ziemiste i torfowe. Ogórki z dodatkiem liści wiśni będą wyróżniać się delikatnie migdałowym aromatem.

    ogorkiogorki

    Jak wybrać odpowiedni słoik do kiszenia ogórków?

    Szukając odpowiedniego słoika do kiszenia ogórków, wybierz ten o regularnym kształcie i dużej pojemności. Na pokrywkach nie powinno być oznak rdzy i ubytków. W przeciwnym razie kiszenie ogórków może się nie udać i całe nasze starania zdadzą się na nic. Zwróć też uwagę na szklaną część - powinna być pozbawiona pęknięć, wyszczerbień i ubytków.

    ogorkiogorki

    Jak wybrać najlepsze ogórki do kiszenia?

    Wybór odpowiednich ogórków do kiszenia ma ogromny wpływ na ich walory smakowe. Ważne, aby nie wybrać starych, przerośniętych ogórków, które mogą okazać się gorzkie, a także puste w środku. W efekcie będziemy mieli niesmaczne i miękkie ogórki kiszone. Aby tego uniknąć, wybierz niewielkie, twarde egzemplarze o regularnym kształcie, który umożliwi ciasne ułożenie ogórków w słoiku. Pamiętaj, aby wybrać świeże ogórki, bez oznak działania drobnoustrojów, które mogłyby zaburzyć fermentację. Przed użyciem, namocz i dokładnie umyj je w zimnej wodzie, aby pozbyć się brudu i piasku.

    ogorkiogorki

    Jakie przyprawy dodać do kiszenia ogórków?

    Najlepsze kiszone ogórki zawierają ząbki czosnku, korzeń chrzanu, baldachy kopru. Warto dodać też liści drzew i krzewów owocowych, w tym wiśni, maliny i porzeczki. Niektórzy używają też liści laurowych, jednak jeśli za nimi nie przepadasz, możesz zamiast nich dać liście dębu. Najlepsze kiszone ogórki nie mogą obyć się bez chrzanu. Korzeń chrzanu nada ogórkom lekko pikantnego smaku i wyrazistego aromatu.

    Możesz ukisić ogórki na wiele sposobów. Nie ograniczaj się jednak wyłącznie do klasycznych przypraw! Kiszone ogórki są dosyć neutralne w smaku, dzięki czemu świetnie komponują się z najróżniejszymi przyprawami. Z powodzeniem możesz użyć płatków chili, liści kafiru czy innych przypraw, które podpowie Ci wyobraźnia.

    ogorkiogorki

    Przygotowanie zalewy - zobacz jak się do tego zabrać!

    Ogórki żeby były twarde, muszą być zalane odpowiednią zalewą. Zalewa do ogórków kiszonych składa się z soli, wody i przypraw. Najczęściej używaną proporcją jest 1 łyżka soli na 1 litr wody. Na 1 słoik o pojemności 1 l przypadają 2 ząbki czosnku, 2-4 liści wybranych roślin owocowych, 8 kuleczek ziela angielskiego i 3 cm korzenia chrzanu. Nie zapomnij dodać kilku baldachów i gałązek kopru.

    1. W wyparzonych słoikach ułóż ciasno ogórki, dodaj przyprawy, a następnie zalej ciepłą solanką. Zwróć uwagę, aby ogórki były w całości pokryte zalewą.
    2. Dokładnie zakręć słoiki i ustaw je do góry dnem. Gdy będą wystudzone odwróć. Aby przyspieszyć proces kiszenia, przez pierwsze kilka dni przechowuj słoiki w temperaturze pokojowej.
    3. Następnie umieść je w chłodnym i ciemnym pomieszczeniu, na przykład w piwnicy czy spiżarni.

    Jakie dania można przygotować z ogórków kiszonych?

    Domowe ogórki kiszone świetnie nadadzą się do przygotowania zupy ogórkowej. Do jej wykonania będziesz potrzebować dwóch cebul, dwóch marchewek, jednej niewielkiej pietruszki, pół selera, a także por, ziele angielskie i liść laurowy.

    1. Wszystkie składniki wrzuć po kolei do garnka z tłuszczem i podduś.
    2. Kiedy zmiękną, zalej wrzątkiem.
    3. Po 10 minutach dodaj dwie łyżki śmietany 12% i pęczek drobno pokrojonego koperku.
    4. Następnie zetrzyj ogórki na dużych oczkach, dorzuć do zupy i voilà, zdrowe danie gotowe!
    ogorkiogorki

    Jak kisić ogórki małosolne?

    Skoro wiesz już, jak kisić ogórki, żeby były twarde, spróbuj wykonać ogórki małosolne. To sierpniowy must have! Ich przygotowanie jest banalnie proste.

    1. Warzywa i przyprawy przygotuj jak do tradycyjnych ogórków.
    2. Do przygotowania zalewy użyj dwóch łyżek soli na 1 l ciepłej wody.
    3. Zamiast słoika typu twist off, wybierz słoik typu weck z ogumowaną pokrywką lub naczynia wykonanego z kamionki.

    Ogórki małosolne są gotowe już po kilku dniach. Smacznego!

    tasmatasma

    Kiszone ogórki - sposób na zdrowie przez cały rok

    Ogórki małosolne i kiszone to nie tylko pyszny dodatek do dań. Oprócz walorów smakowych, są też cennym źródłem składników pokarmowych. Włączenie kiszonek do diety, może mieć zbawienny wpływ na florę jelitową i zdrowie całego organizmu.

    Dzięki procesowi fermentacji, ogórki kiszone zawierają w swoim składzie bakterie kwasu mlekowego. Te mikroorganizmy występują naturalnie w ludzkim przewodzie pokarmowym i odpowiadają za wiele procesów. Wspomagają trawienie węglowodanów, pomagają przyswajać niezbędne składniki, a także wpływają zbawiennie na stan skóry i paznokci oraz wspomagają odporność organizmu.

    Czy biały osad na kiszonych ogórkach jest szkodliwy?

    Biały osad powstający na ogórkach kiszonych to nic innego jak bakterie kwasu mlekowego odpowiadające za prawidłowy przebieg fermentacji ogórków. Są to mikroorganizmy mające pozytywny wpływ na zdrowie człowieka.

    Gdzie występują bakterie kwasu mlekowego?

    Bakterie kwasu mlekowego naturalnie występują w przewodzie układu pokarmowego i odpowiadają za regulację perystaltyki jelit. Dieta bogata w bakterie kwasu mlekowego pomaga zachować zdrową sylwetkę, ma zbawienny wpływ na kondycję skóry, szczególnie przy tendencji do egzemy i wysypki, a także zapobiega osteoporozie i anemii.

    Jak rozpoznać zepsute ogórki?

    Zepsute ogórki kiszone najłatwiej rozpoznać po zapachu. Prawidłowo zakonserwowane ogórki kiszone mają lekko kwaśny zapach. Wyczuwalny jest też aromat ziół i przypraw. Jeśli poczujesz nieprzyjemny zapach podobny do nieświeżego, zepsutego jedzenia, może to świadczyć o zepsuciu ogórków.

    Dlaczego ogórki kiszone się psują?

    Dzieje się tak z kilku powodów. Pierwszym i najczęstszym jest nieprawidłowo przeprowadzona fermentacja w czasie której doszło do zakażenia innym, niepożądanym mikroorganizmem. Aby prawidłowo kisić ogórki i zapobiegać zakażeniom, pamiętaj o dokładnym wyparzeniu słoików i umyciu produktów i rąk.

    Innym powodem może być przechowywanie kiszonych ogórków w zbyt wysokiej temperaturze. Pamiętaj, że przez cały czas w ogórkach kiszonych zachodzi proces fermentacji. Zbyt wysoka temperatura może go zaburzać i sprawiać, że ogórki kiszone miękną lub się psują.

    ogorkiogorki