Niezależnie od pory roku, zawsze jest dobry czas, aby zadbać o największą wizytówkę Twojego domu – trawnik! Jego pielęgnacja wcale nie musi być czasochłonna i wymagająca. Wystarczy, że zapoznasz się z kilkoma najważniejszymi wskazówkami oraz wyposażysz się w niezbędne narzędzia, aby już wkrótce móc cieszyć się pięknym i zdrowym trawnikiem przez cały rok!Jesteś świeżakiem w pielęgnacji murawy i Twój wysiew dopiero co wykiełkował? A może nazwałbyś się zagorzałym ogrodnikiem i chcesz sobie jedynie przypomnieć podstawy zabiegów pielęgnacyjnych trawnika? Niezależnie od Twojego dotychczasowego doświadczenia, nasz kompleksowy poradnik pomoże Ci wyhodować trawnik Twoich marzeń – soczyście zielony, gęsty i miękki!

Spis Treści

    Jak dbać o trawnik na wiosnę i lato? Regularne koszenie

    Koszenie trawnika – po co?

    Nawet najwięksi amatorzy ogrodnictwa zdają sobie sprawę z konieczności regularnego koszenia murawy. Jednak czy wiesz, dlaczego tak naprawdę jest ono tak ważne dla zdrowia i estetyki trawnika? Regularne koszenie pozwala na równomierny wzrost trawy, co gwarantuje jej spójność i jednolitość. A gęsto rosnące źdźbła nie tylko pięknie się prezentują – są również zdrowe i wolne od chwastów.

    Jak często kosić trawę?

    Częstotliwość koszenia trawy zależy od kilku czynników – od pory roku, rodzaju trawy i warunków atmosferycznych. Wczesną wiosną, gdy robi się cieplej a trawa zaczyna rosnąć, należy kosić ją raz na 2-3 tygodnie. Późną wiosną i w okresie letnim trawa rośnie najszybciej, dlatego koszenie murawy powinno być przeprowadzane raz na 10 dni lub nawet raz na tydzień.

    Na jaką długość kosić trawnik?

    Optymalna długość trawy wynosi od 4 do 5 cm. Krótsza długość źdźbeł może wpłynąć na osłabienie struktury trawnika i narazić go na przesuszenie. Zbyt długa murawa staje się za to przerzedzona i zatrzymuje wilgoć, co sprzyja jej zachorowaniu na choroby grzybicze.

    Jeśli zdarzy Ci się jednak, że trawnik nie był koszony przez dłuższy czas i urósł wysoki – pamiętaj, aby jednorazowo nie przyciąć więcej niż ½ długość źdźbeł. W najwyższej jakości akcesoria do wycinania i koszenia trawy zaopatrzysz się tutaj – zakup je już dziś, aby poprawić wygląd swojego ogrodu!

    trawniktrawnik

    Jak dbać o trawnik w upały? Podlewanie murawy

    Po co podlewać trawę?

    Podlewanie jest główną rzeczą, którą trzeba wziąć pod uwagę gdy zastanawiasz się jak dbać o trawnik w czasie suszy. Aby zapobiec wysuszeniu źdźbeł i korzeni trawy, pamiętaj o jej regularnym podlewaniu – przydadzą Ci się do tego węże ogrodowe oraz wszelkiego rodzaju zraszacze. Dzięki temu zachowa ona swój zdrowy wygląd, nawet w trakcie najbardziej upalnego lata.

    Kiedy podlewać trawnik?

    Gdy słońce grzeje, temperatura powietrza przekracza 25 stopni i już od dłuższego czasu nie padało, trawnik wymaga dodatkowego nawodnienia co najmniej 2 razy w tygodniu. W przypadku jeszcze bardziej ekstremalnych warunków pogodowych, warto podlewać go codziennie. Rób to albo wczesnym rankiem, albo wieczorem – dzięki temu będziesz miał pewność, że woda nie odparuje i dotrze do korzeni.

    Kiedy lepiej zrezygnować z podlewania trawnika?

    Czasami podlewanie trawnika może przynieść więcej szkody, niż pożytku. Ma to miejsce na przykład w sytuacjach, gdy ziemia jest twarda i zbita. Wówczas woda po deszczu gromadzi się na jej powierzchni tworząc kałuże, zamiast wsiąkać w głąb gleby.

    Wtedy lepiej zrezygnuj z podlewania do czasu, gdy przeprowadzisz aerację trawnika – to kolejny niezwykle ważny zabieg pielęgnacyjny, który przeprowadza się przy użyciu aeratora. Pozwala on zadbać o zdrowie i wygląd trawy – tutaj dowiesz się, czym są aeratory i dlaczego warto z nich korzystać.

    trawniktrawnik

    Jak dbać o trawnik jesienią i wiosną? Nawożenie trawy

    Po co nawozić trawnik?

    Gleba naturalnie zawiera w sobie składniki odżywcze – z biegiem czasu ich ilość się jednak zmniejsza. Dlatego też nawożenie trawy jest niezwykle ważne dla jej prawidłowego wzrostu, koloru i gęstości. Nawozy skutecznie wzmocnią korzenie, zagęszczą trawnik i poprawią jego ogólną kondycję  – stanie się on również odporny na wszelkiego rodzaju choroby.

    Nawożenie trawy – kiedy je przeprowadzać?

    Zastanawiasz się, jak dbać o trawnik po zimie? Nawożenie organiczne jest jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych trawy, który przywróci ją do jej pięknego wyglądu sprzed zimowych mrozów. Najlepszym czasem na nawożenie murawy jest więc wczesna wiosna. Warto zdecydować się na nie również jesienią, aby zapewnić trawie zdrową hibernację w czasie zimy.

     

    Jak i czym nawozić trawnik?

    Najlepszymi środkami do organicznego nawożenia trawnika to torf, kompost lub granulowany obornik. Ich zastosowanie jest bardzo łatwe – wystarczy równomiernie rozprowadzić je na całej powierzchni trawnika, a następnie wbić je w ziemię. Niezbędne będą do tego grabie, które znajdziesz w naszym sklepie.

    Pamiętaj!

    Najlepszym czasem na nawożenie murawy jest wczesna wiosna.

    trawniktrawnik

    Jak dbać o trawnik latem? Odchwaszczanie

    Po co odchwaszczać trawnik?

    W okresie letnim chwasty stają się największą zmorą każdego ogrodnika. Ich wzrost wskazuje na niedobór składników odżywczych w glebie – są one bowiem przystosowane do wzrostu w trudnych warunkach dużo lepiej, niż trawa i potrafią całkowicie ją zdominować.

    Chwasty, które obejmują zbyt duży teren trawnika, pozbawiają jego korzeni wody i pokarmu, dlatego przyczyniają się do stopniowego obumierania trawy. To pierwsza oznaka, że trzeba wspomóc murawę nawozem – a po jej odżywieniu, niezbędne może okazać się przeprowadzenie mechanicznego odchwaszczania.

    Odchwaszczanie trawnika – jak to zrobić?

    Chwasty są objawem większego i bardziej złożonego problemu – świadczą one bowiem o nieprzyjaznych dla trawy warunkach glebowych. Dlatego też najskuteczniejszym sposobem na to, aby raz na zawsze pozbyć się chwastów, jest zadbanie o odpowiednią ilość składników pokarmowych w glebie.

    Około 2 tygodnie po nawożeniu trawnika wspomóż go mechanicznie pozbywając się chwastów. Potrzebujesz do tego odpowiednie wyposażenie – małe narzędzia ogrodowe, takie jak grabki, łopatki i wycinaki, są dostępne w naszym sklepie. Będą Ci one niezbędne do ręcznego wyrywania z korzeniami małych skupisk chwastów takich jak mniszek lekarski, koniczyna czy stokrotka.

    Jednak jeśli problem zaszedł zbyt daleko i zarośnięta jest prawie cała powierzchnia trawnika, niezbędne okażą się kultywatory i spulchniacze do zadań specjalnych. Za ich pomocą łatwo pozbędziesz się chwastów poprzez poziome nacinanie gleby wraz z korzeniami niepożądanych roślin.

    Uwaga!

    Pamiętaj jednak, aby nie przesadzić z odchwaszczaniem. Zbyt częste i intensywne naruszanie gleby może skutkować uszkodzeniem struktury trawy i spowodować jej obumieranie. A pojedyncze kwiatki koniczyny czy mlecza nie tylko dodają trawnikowi uroku, ale i stanowią niezwykle ważną część lokalnego ekosystemu dla owadów zapylających!

    trawniktrawnik

    Jak dbać o trawnik? Walka ze szkodnikami

    Na które szkodniki niszczące trawnik trzeba zwrócić uwagę?

    Kret to zdecydowanie najmniej ulubione zwierzątko każdego miłośnika wypielęgnowanych trawników. Mimo tego, że w naturalny sposób spulchnia i odżywia glebę, jego kopce potrafią naruszyć zwartą strukturę trawy i zaburzyć estetykę każdego ogrodu.

    Poza kretami, największymi wrogami trawy są owady, które składają jaja w glebie – zwłaszcza chrząszczy. Pędraki, czyli ich larwy, rozwijają się w ziemi i żywią się korzeniami trawy, tym samym uszkadzając jej strukturę. Skutkuje to jej nierównomiernym wzrostem, a czasem nawet obumieraniem.

    Szkodniki trawników – zwalczanie

    Jeśli chcesz pozbyć się swojego problemu z kretami, zrezygnuj z trutek czy pułapek – takie działania są nie tylko okrutne, ale i całkowicie nieskuteczne na dłuższą metę. Zamiast tego musisz sprawić, że Twój ogród będzie dla kreta nieatrakcyjnym środowiskiem.

    Osiągniesz to poprzez rozplanowanie swojego ogrodu uwzględniając siatkę pod trawnik. Uniemożliwi ona kretom wydostawanie się na powierzchnię, co sprawi, że będą omijać Twoją posesję szerokim łukiem. Dzięki temu będziesz mógł raz na zawsze pożegnać się z nieestetycznymi kopcami!

    W przypadku pędraków również istnieje prosty, skuteczny i nieinwazyjny sposób, aby je zwalczyć. Twoimi największymi sprzymierzeńcami w tej walce będą ptaki, które skutecznie wydziobią z gleby wszystkie szkodliwe larwy – to bowiem ich podstawowy pokarm.

    Aby zaprosić ptaki do swojego ogrodu, wyposaż go w karmniki. Dodatkowy pokarm sprawi, że będą częściej gościć na Twojej posesji, a wkrótce zaczną wzbogacać swoją dietę również o pędraki żerujące na trawniku. Karmniki i inne dekoracje do ogrodu znajdziesz tutaj. Pamiętaj jednak, aby regularnie je uzupełniać!

    trawniktrawnik

    Oto najważniejsze wskazówki do tego, jak dbać o trawnik przez cały rok. Wiesz już co zrobić, aby murawa w Twoim ogrodzie była zawsze idealnie wypielęgnowana i służyła za wspaniałą wizytówkę dla Twojego domu. A więc do dzieła! Zaopatrz się w niezbędne narzędzia ogrodowe i zagospodaruj odrobinę wolnego czasu, aby już wkrótce cieszyć się pięknym ogrodem!

    trawniktrawnik