Szczególnie początkującym właścicielom kotów przewóz kota w samochodzie może wydawać się karkołomnym zadaniem. Z artykułu dowiesz się, jak bezpiecznie przewieźć kota samochodem i ograniczyć stres pupila. Poznasz listę sprawdzonych sposobów na oswajanie kota z samochodem, a także przedstawimy Ci najbardziej potrzebne akcesoria, których będziesz potrzebować, aby przewieźć kota samochodem.

Spis Treści

    Kot w samochodzie — czy koty lubią podróżować autem?

    Koty to zwierzęta terytorialne, na które podróż autem może działać dezorientacyjnie. Dlatego też koty z reguły nie przepadają za jazdą samochodem. Dorosły kot zniesie gorzej jazdę samochodem niż mały kociak. U niektórych może wystąpić też choroba lokomocyjna objawiająca się wymiotami i ogólnym złym samopoczuciem.

    kotkot

    Przewożenie zwierząt — jak przygotować kota do podróży samochodem?

    Czasami nie mamy wyjścia i musimy przetransportować kota na przykład na wizytę do weterynarza. Aby zapewnić kotu poczucie bezpieczeństwa, zwróć uwagę na poniższe kwestie:

    • postaraj się stopniowo przyzwyczaić kota do jazdy samochodem,
    • zaopatrz się w przenośne miski i zapewnij kotu dostęp do wody,
    • unikaj karmienia tuż przed i w trakcie podróży samochodem,
    • używaj kosza lub transportera zapewniającego komfort kotu, a także jego bezpieczeństwo na przykład podczas gwałtownego hamowania,
    • zapewnij dopływ świeżego powietrza i optymalną temperaturę,
    • jeśli wybierasz się w długą podróż, zabierz ze sobą kuwetę, w której kot będzie mógł załatwić potrzeby fizjologiczne.
    kotkot

    Jakie są skutki niewłaściwego przewożenia kota w samochodzie?

    Niewłaściwe przewożenie zwierząt w samochodzie może prowadzić do katastrofalnych skutków zarówno dla samego zwierzęcia, jak i dla kierowcy i innych uczestników podróży. Do głównych skutków zaliczamy:

    • nasilenie choroby lokomocyjnej kota — może zdarzyć się tak, że brak zabezpieczenia będzie dodatkowo nasilał chorobę lokomocyjną i jej objawy w tym dezorientację i wymioty,
    • utrudnianie prowadzenia pojazdu — kot wędrujący po samochodzie może próbować przedostać się w newralgiczne miejsca, na przykład w okolice skrzyni biegów czy pod nogi kierowcy, co mogłoby z kolei skutkować straceniem kontroli nad pojazdem i wypadkiem samochodowym,
    • urazy — w przypadku nagłego hamowania lub wypadku klatka lub transporter amortyzuje część uderzenia. 

    Pamiętaj!

    Niezabezpieczony kot jest narażony na szereg poważnych obrażeń, w tym złamania, skręcenia czy rozległe urazy wewnętrzne, które często prowadzą do śmierci zwierzęcia.

    kotkot

    Przewożenie kota w samochodzie – aspekty prawne

    Aspekty prawne różnią się w zależności od kraju i regionu. W Polsce nie ma konkretnych wytycznych co do samego sposobu, jednak przepisy o ochronie zwierząt mówią, że przewożenie zwierząt musi odbywać się w sposób niezagrażający bezpieczeństwu zwierząt i ograniczający ich zbędne cierpienie. Nie może też powodować zagrożenia w ruchu drogowym.

    Kot nie powinien być przewożony tak, aby nie utrudniał kierowania pojazdem kierowcy i używania pojazdu innym uczestnikom. W czasie jazdy kot być zabezpieczony tak, aby nie zmieniał swojego położenia. W praktyce oznacza to, że do przewozu kota powinniśmy używać specjalnych pasów lub transportera.

    Powinniśmy zadbać, aby kot nie ograniczał widoczności drogi. W przypadku kiedy dojdzie do kolizji drogowej, której powodem będzie źle zabezpieczony kot, właściciel kota może ponieść odpowiedzialność za szkody powstałe w jej wyniku. Takie zachowanie może też skutkować karą grzywny.

    kotkot

    Kocie akcesoria do przewozu kota samochodzie

    Jak już wiesz, że niewłaściwy transport kota samochodem może wiązać się z licznymi przykrymi konsekwencjami, poznaj najbardziej przydatne kocie akcesoria do przewożenia pupila.

    Kocie szelki do przewożenia kota w samochodzie

    Tak jak do przewożenia psa, do przewożenia pupila możemy używać szelek. Specjalne szelki przypina się do specjalnego pasa dla zwierząt, który następnie wpina się w klamrę na tylnej kanapie tak samo, jak pasy bezpieczeństwa dla ludzi.

    Jest to jednak rozwiązanie, które nie do końca ochroni zwierzę podczas ewentualnego groźnego wypadku, ponieważ ciało kota przyjmuje całą siłę powstałą podczas uderzenia lub nagłego zatrzymania pojazdu.

    Transporter plastikowy do przewożenia kota w samochodzie

    Transporter dla kota to niezbędny element umożliwiający bezpieczne przewożenie zwierzęcia, szczególnie przydatny, jeśli planujesz długą podróż samochodem ze swoim pupilem. W celu odpowiedniego zabezpieczenia transportera dla zwierząt należy ustawić go na podłodze samochodu lub na tylnym siedzeniu auta i dodatkowo przypiąć go pasami.

    W środku transportera możesz umieścić ulubione zabawki kota lub poduszeczkę z kocimiętką, dzięki której kot zbuduje pozytywne skojarzenia z podróżą.

    Obecnie na rynku mamy wiele rodzajów i modeli transporterów. My najbardziej polecamy wytrzymałe transportery plastikowe, które skutecznie zabezpieczają kota w trakcie podróży. Transporter z tworzywa sztucznego jest także łatwy w czyszczeniu i pielęgnacji.

    kotkot

    Najważniejszą zasadą przy przewozie psa lub kota jest wyobraźnia i zdrowy rozsądek!

    Nieodpowiedni przewóz zwierząt może zagrażać nie tylko pupilom, ale także może być zagrażający bezpieczeństwu osoby znajdującej się w samochodzie, w tym kierowcy. Dlatego tak ważny jest zdrowy rozsądek i wyobraźnia właścicieli czworonogów. Dodatkowo długa podróż samochodem może być męcząca dla samego zwierzęcia, dlatego powinniśmy zapewnić mu jak najlepsze warunki, które umożliwią spokojne i bezpieczne dotarcie do celu.

    Mamy nadzieję, że nasz artykuł pomógł Ci zrozumieć, jak ważny jest bezpieczny transport zwierząt. Jeśli tak jak my, chcesz jak najlepiej dbać o komfort i dobrostan swojego czworonożnego przyjaciela, znajdź więcej artykułów dla zwierząt w Kadax!

    kotkot