Kompletowanie wyprawki może przyprawić przyszłych właścicieli szczeniaka o zawrót głowy. Z naszą pomocą dowiesz się, jakie akcesoria będą Ci potrzebne podczas pierwszych miesięcy życia psa. Dzięki naszym wskazówkom zadbasz o jego bezpieczeństwo na spacerach czy podczas transportu. Podpowiemy Ci, jakie dodatkowe akcesoria wybrać, aby wygodnie przechowywać karmę i zabawki oraz, żeby długie spacery stały się najprzyjemniejszym momentem w ciągu dnia.

Spis Treści

    Wyprawka dla szczeniaka - artykuły do higieny jamy ustnej

    Artykuły do higieny jamy ustnej to ważny element psiej wyprawki. Aby uniknąć późniejszych problemów behawioralnych, powinniśmy przyzwyczajać malucha do zabiegów pielęgnacyjnych już od pierwszych miesięcy życia.

    Jednym z ważniejszych artykułów higienicznych jest specjalna szczotka i pasta do zębów dla psów. Szczotka wyposażona jest w miękkie włosie, które nie rani dziąseł szczeniaka, a pasty występują w wielu smakach, które ułatwiają szczeniakowi adaptację. Szczotkowanie powinniśmy wykonywać przynajmniej 1-2 razy w tygodniu.

    Gryzaki z twardej gumy również pomagają zachować prawidłową higienę jamy ustnej szczeniaka. Oprócz tego, że ścierają kamień nazębny i zaspokajają potrzebę gryzienia, to masują dziąsła psa, co jest szczególnie istotne w fazie ząbkowania, kiedy dziąsła są zazwyczaj bolesne i swędzące.

    szczeniakszczeniak

    Wyprawka dla szczeniaka - podkłady higieniczne

    Pierwsze miesiące życia psa to czas, kiedy szczeniak dopiero uczy się zasad w nowym domu. Aby przyspieszyć naukę załatwiania się możemy posłużyć się podkładami higienicznymi, które zatrzymują płyny i zabezpieczają podłogi.

    szczeniakszczeniak

    Wyprawka dla szczeniaka - maty chłodzące

    Maty chłodzące to niezbędny element letniej wyprawki dla szczeniaka. Psy chłodzą się między innymi przez brzuch, dlatego też mata chłodząca to dobry i bezpieczny sposób na obniżenie temperatury ciała pupila, szczególnie w upalnie dni. Sprawdź ofertę mat chłodzących w Kadax!

    szczeniakszczeniak

    Wyprawka dla szczeniaka - środki do pielęgnacji

    Każdy pies wymaga kąpieli. W zależności od rasy, ilości podszerstka i wieku, psy wymagają od kilku do nawet kilkudziesięciu kąpieli w ciągu roku. Przed przygarnięciem szczeniaka pod swój dach powinniśmy zaopatrzyć się w szampon i przyrządy do wyczesywania dopasowane do wieku i rodzaju sierści psa. Niektóre rasy, szczególnie te o dłuższej sierści, wymagają także specjalnej psiej odżywki.

    Aby kąpiel od samego początku dobrze kojarzyła się szczeniakowi, warto zaopatrzyć się w przysmaki. W tym celu przydadzą się też specjalne maty do lizania, które możemy przyczepić na bok wanny. Dzięki temu, pupil skupi się na wylizywaniu pyszności z maty, a my będziemy mogli bezstresowo przeprowadzić zabiegi pielęgnacyjne.

    Musimy pamiętać też o obcinaku do pazurów. Najnowsze modele są wyposażone w specjalny mechanizm, który zapobiega zbyt krótkiemu obcięciu pazurów. Jeśli jednak boimy się obcinać je sami, możemy posłużyć się pomocą groomera lub weterynarza.

    Wyprawka dla szczeniaka – karma i miski na jedzenie i wodę

    Dobra karma to jeden z najważniejszych czynników wpływających na zdrowie psa. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów i marek produkujących jedzenie dla psów.

    Wybór karmy może początkowo wydawać się trudny, jednak wystarczy zwrócić uwagę na 3 podstawowe czynniki, takie jak:

    • brak zbóż w składzie, które są źle trawione przez psy i stanowią tani wypełniacz gorszych jakościowo karm,
    • zawartość owoców i warzyw, które powinny znaleźć się w diecie zarówno starszych psów, jak i szczeniaków,
    • zbilansowany udział kwasów Omega-3 i Omega-6, które wpływają na kondycję sierści, zdrowy układ nerwowy i sercowo-naczyniowy psa.

    Następnym punktem zaraz po wyborze karmy jest wybór miski na wodę i jedzenie. Pies pije ok. 50 ml wody na każdy kilogram masy ciała. Oznacza to, że pupil o wadze 12 kg wypija około 600 ml wody w ciągu doby. Miska powinna być więc na tyle duża, by nie zabrakło jej np. podczas naszego wyjścia do pracy.

    Miska, w której będzie znajdować się jedzenie psa powinna być wykonana z materiałów bezpiecznych dla pupila. Jeśli nasz pies je powoli, możemy pozostać przy klasycznej misce. Jeśli jednak je łapczywie możemy skorzystać z miski spowalniającej, wyposażonej w specjalne wypustki utrudniające psu zbyt szybkie pobieranie pożywienia.

    malowaniemalowanie

    Wyprawka dla szczeniaka - pojemnik na przysmaki i suchą karmę

    Przygarniając pod swój dach szczeniaka, chcemy jak najlepiej o niego zadbać. Jednym z najważniejszych elementów jest wybór wysokojakościowej karmy dobranej do potrzeb psa.

    Karmę powinniśmy przechowywać w warunkach zapobiegających jej zepsuciu. Mokrą karmę w puszkach lub saszetkach powinniśmy przechowywać w suchym i zacienionym miejscu bez bezpośredniego dostępu promieni słonecznych, na przykład w szafkach kuchennych lub w spiżarni.

    Suchą karmę zazwyczaj kupujemy w dużych, kilkukilogramowych opakowaniach. Aby móc cieszyć się wysoką jakością przez długi czas, warto zaopatrzyć się w specjalne pojemniki na karmę. Dzięki temu, zapobiegniemy wietrzeniu i przesychaniu karmy. Na początku szczeniakowi z pewnością wystarczy mniejszy pojemnik, który potem będzie można wykorzystać na przykład do przechowywania przysmaków lub zabawek. Z czasem warto kupić większy pojemnik mieszczący nawet 20 kg karmy!

    szczeniakszczeniak

    Wyprawka dla szczeniaka - transporter lub pas do samochodu

    Transporter powinien znaleźć się w każdej wyprawce dla szczeniaka. To najbezpieczniejsza opcja przewozu zwierząt, która najlepiej chroni pupila i zapewnia mu komfort. W przypadku mniejszych psów, starszych psów i szczeniaków dobrze sprawdzą się transportery plastikowe. Jeśli jednak planujemy większego psa, dobrze kupić klatkę typu kennel, do której możemy włożyć wygodne legowisko.

    szczeniakszczeniak

    Wyprawka dla szczeniaka - akcesoria spacerowe

    Smycz, szelki i obroża to akcesoria, które przydadzą nam się w trakcie spaceru. Aby dobrze służyły nam podczas wspólnej zabawy ze szczeniakiem czy nauki przywołania, powinny być jak najlepiej dobrane do potrzeb i trybu życia zarówno psa, jak i właściciela.

    Smycz

    Smycz to obowiązkowy element wyprawki zapewniający bezpieczeństwo szczeniąt w trakcie spaceru. Wybierając smycz powinniśmy wziąć pod uwagę kilka cech, takich jak:

    • długość smyczy - smycz powinna być na tyle długa, aby szczeniak miał swobodę ruchów, a jednocześnie na tyle krótka, aby zachować kontrolę nad jeszcze nieprzewidywalnym stworzeniem. Smycze automatyczne nie są zatem najlepszym wyborem i zdecydowanie lepiej wybrać prostą, kilkumetrową linkę.
    • materiał - smycz powinna być wykonana z wytrzymałego materiału, który posłuży nam przez długi czas. Najwięcej smyczy dostępnych na rynku jest wykonanych z pasków nylonowych, skóry lub plecionek. Należy zwrócić też uwagę na jakość szwów i metalowych elementów smyczy.
    • funkcje dodatkowe - niektóre smycze posiadają takie elementy jak odblaski, rączki czy miejsca do przypięcia worków na odchody. Tak wyposażone smycze zapewnią większe bezpieczeństwo i komfort opiekuna psa.
    szczeniakszczeniak

    Szelki

    Obecnie mamy ogromny wybór szelek dla szczeniaków. Aby wybrać najlepsze, warto zwrócić uwagę na poniższe cechy:

    • rozmiar - aby szelki mogły zapewniać bezpieczeństwo, powinny być dopasowane rozmiarem do wielkości psa. W tym celu dokładnie zmierz obwód szyi i klatki piersiowej psa. Na podstawie tych dwóch wymiarów możesz dobrać najbardziej odpowiedni rozmiar szelek. Pamiętaj, że zbyt duże szelki mogą się zsunąć z psa na przykład podczas zabawy, z kolei zbyt małe będą sprawiały dyskomfort szczeniakowi.
    • zaczepy - zaczepy powinny znajdować się w łatwo dostępnym miejscu i być wykonane z mocnego materiału, na przykład stali,
    • regulacja - szczeniaki rosną naprawdę szybko. Aby nie musieć co chwilę kupować nowych szelek, warto zaopatrzyć się w model z regulacją rozmiaru, który posłuży nam zdecydowanie dłużej.
    szczeniakszczeniak

    Obroża i adresówka

    Obroża to kolejny element zapewniający psu bezpieczeństwo, na wypadek gdyby się zgubił albo uciekł. Powinna być dobrze dobrana do rozmiarów pupila. Obroża dla szczeniaka powinna być dosyć szeroka i mieć regulowany pasek. Pamiętaj, że obroże półzaciskowe powinny być dobiwra dopiero po konsultacji z behawiorystą. W przypadku psów wykazujących reakcje lękowe i agresywne ten rodzaj obroży może spotęgować ich problemy behawioralne.

    Szczególnie na początku szczeniak może zachowywać się nieprzewidywalnie. Może zdarzyć się tak, że maluch nam ucieknie. Aby ograniczyć nasz i jego stres, powinniśmy doczepić mu do obroży adresówkę. Adresówka powinna być wykonana z wodoodpornego materiału i zawierać podstawowe informacje o psie oraz kontakt do właściciela.

    szczeniakszczeniak

    Więcej artykułów dla zwierząt znajdziesz w Kadax!

    Mamy nadzieję, że nasz artykuł pomógł Ci uporządkować wiedzę i dowiedziałeś się jakie przedmioty dla szczeniaka wybrać kompletując pierwszą wyprawkę. Jeśli temat zwierząt nie jest Ci obcy, zobacz ofertę naszego sklepu Kadax i kup świetnej jakości artykuły dla zwierząt w niskiej cenie!

    szczeniakszczeniak