Świąteczne porządki czas start! Dla wielu to już coroczny rytuał przed Bożym Narodzeniem, który wprowadza nas w atmosferę świąt. Zanim jednak dookoła porozstawiasz piękne dekoracje, musisz wykonać przedświąteczne porządki. Mało kto lubi je wykonywać, jednak dzięki odpowiedniemu harmonogramowi unikniemy chaosu, stresu i sprzątania na ostatnią chwilę. Poniżej znajdziesz szczegółowy plan porządków domowych krok po kroku, który pomoże Ci przygotować mieszkanie na ten magiczny czas.
Spis Treści
Dlaczego robimy świąteczne porządki?
Świąteczne porządki są tradycją, która pomaga nam przygotować dom na święta Bożego Narodzenia, wprowadzając świeżość i porządek. Jest to czas, kiedy oczyszczamy przestrzeń, by zrobić miejsce na nowe, co symbolicznie zamyka stary rok i przygotowuje nas na nowy.
Porządki przed świętami mają także praktyczne znaczenie – pozwalają przyjąć gości w czystym, przytulnym otoczeniu oraz ułatwiają świąteczne gotowanie i przygotowanie dekoracji. Świąteczne porządki pomagają więc w stworzeniu wyjątkowej atmosfery i pełniejszym przeżywaniu radości świąt.
Kiedy zacząć świąteczne porządki?
Jeśli chcesz, by przedświąteczne porządki przebiegły bez stresu i pośpiechu, rozpocznij realizowanie planu sprzątania od 1. grudnia. Wtedy masz aż 3 tygodnie przed świętami, by spokojnie wykonać każde czasochłonne zajęcie, takie jak: mycie okien, czyszczenia piekarnika czy sprzątanie lodówki.
Taki plan sprzątania pozwala stopniowo podejść do prac, dzięki czemu unikniesz sprzątania na ostatnią chwilę, tuż przed samymi świętami.
Jak zaplanować świąteczne porządki?
Aby zaplanować świąteczne porządki efektywnie, najlepiej podejść do nich z dobrze przemyślanym harmonogramem, który pomoże uniknąć stresu i sprzątania na ostatnią chwilę.
1. Ustal harmonogram z wyprzedzeniem
Rozpocznij przygotowania kilka tygodni przed świętami (idealnie 2-3 tygodnie wcześniej). Dzięki temu zyskasz czas na wykonanie wszystkich prac bez pośpiechu, a dom będzie gotowy na święta.
2. Zaplanuj sprzątanie według pomieszczeń
Podziel zadania według pomieszczeń i zaplanuj je na różne dni. Przykładowo:
- Tydzień pierwszy: kuchnia i spiżarnia.
- Tydzień drugi: łazienka, okna i salon.
- Tydzień trzeci: sypialnie, podłogi, dekoracje świąteczne.
Dzięki temu unikniesz zmęczenia wynikającego ze sprzątania całego domu w jeden dzień.
3. Stwórz listę zadań do wykonania
Od czego zacząć porządki świąteczne? Od dobrego rozplanowania zadań w każdym pomieszczeniu! W każdej części domu stwórz szczegółową listę rzeczy do zrobienia, np. w kuchni zaplanuj czyszczenie piekarnika, lodówki, frontów szafek i blatu czy wyrzucenie przeterminowanych produktów. Lista pozwoli Ci upewnić się, że niczego nie pominiesz.
4. Wyposaż się w środki czystości i odpowiednie akcesoria
Zrób listę potrzebnych środków czystości i akcesoriów (mopy, gąbki, worki na śmieci), aby nie tracić czasu na bieganie do sklepu w trakcie porządków. Przygotuj też niezbędne środki do mycia okien, ścierania kurzy i czyszczenia podłóg.
5. Rozpocznij od najtrudniejszych zadań
Zacznij od miejsc, które wymagają najwięcej pracy, takich jak kuchnia czy łazienka. Później będzie Ci łatwiej zająć się mniej wymagającymi zadaniami, jak ścieranie kurzu w salonie czy sypialni.
6. Zaangażuj domowników
Plan porządków domowych powinni znać wszyscy domownicy! Zaangażuj ich do wspólnego sprzątania. Pamiętaj, że razem zdecydowanie szybciej przygotujecie dom do świąt Bożego Narodzenia i żadna z osób nie usiądzie przy wigilijnym stole z przysłowiowym językiem na brodzie.
Nawet najbardziej gruntowne porządki świąteczne wykonane wspólnie, nie są tak męczące, dlatego warto wspólnie zaplanować sprzątanie przed świętami.
7. Ustal priorytety i czas wykonania
Zastanów się, co jest absolutnie konieczne, a co może poczekać. Na przykład, gruntowne sprzątanie spiżarni możesz zostawić na później, natomiast mycie podłóg i sprzątanie łazienki powinno znaleźć się wysoko na liście priorytetów.
8. Zadbaj o dekoracje i atmosferę
W tygodniu przedświątecznym zaplanuj ustawienie dekoracji, choinki i przystrojenie stołu. Świąteczny klimat nadaje wnętrzu szczególnej przytulności i wprowadza atmosferę Bożego Narodzenia.
Harmonogram sprzątania na święta Bożego Narodzenia 2024
Wiemy, że samodzielnie ciężko zaplanować generalne porządki świąteczne, dlatego przygotowaliśmy gotowy harmonogram, który umożliwi Ci spokojne przedświąteczne sprzątanie, bez pośpiechu.
Pierwszy tydzień świątecznych porządków (2-9 grudnia 2024) - generalne porządki w kuchni i szafkach
- Sprzątanie kuchni i przegląd zapasów:
- Przejrzyj szafki i szuflady, wyrzuć przeterminowane produkty i zorganizuj zapasy.
- Wyczyść blaty, fronty mebli i sprzęty AGD, w tym piekarnik, mikrofalówkę i lodówkę.
- Przygotowanie dekoracji świątecznych:
- Sprawdź stan ozdób i świątecznych dekoracji, odśwież je i uzupełnij, jeśli potrzeba.
- Porządki w szafach i schowkach:
- Przejrzyj ubrania, buty, szuflady i pozbądź się niepotrzebnych rzeczy. Odłóż wszystko, czego nie potrzebujesz, aby zrobić miejsce na nowe.
- Plan zakupów świątecznych i środków czystości:
- Zaopatrz się w niezbędne środki czystości i przygotuj listę zakupów, aby mieć wszystko pod ręką na kolejne tygodnie porządków przed świętami.
Drugi tydzień świątecznych porządków (10-16 grudnia) - sprzątanie łazienki, mycie okien i pranie
- Łazienka i toaleta:
-
- Posprzątaj azienkę: zacznij od dokładnego umycia kabiny prysznicowej i/lub wanny, a następnie posprzątaj umywalkę, toaletę i lustra.
- Wymień ręczniki, dywaniki i odśwież tekstylia łazienkowe. Być może masz coś, co nawiązuje do klimatu świąt? Warto włączyć takie rzeczy do aranżacji domu przed Bożym Narodzeniem.
- Mycie okien i ścieranie kurzy:
- Umyj okna we wszystkich pomieszczeniach oraz parapety.
- Przetrzyj sprzęt RTV, meble i inne miejsca, gdzie zbiera się kurz. Pamiętaj o zakamarkach i trudno dostępnych miejscach.
- Pranie firanek, zasłon i koców:
- Wypierz firanki, zasłony oraz inne tekstylia, takie jak koce i poduszki, aby nadać wnętrzom świeżości.
Trzeci tydzień świątecznych porządków (17-24 grudnia) - ostatnie porządki przedświąteczne i przygotowywanie świątecznej atmosfery
- Sprzątanie salonu i sypialni:
-
- Odkurz i umyj podłogi we wszystkich pomieszczeniach. Upewnij się, że wyczyszczone są również dywany.
- Zmień pościel i uporządkuj sypialnię oraz pokoje domowników.
- Porządki świąteczne i dekorowanie:
- Ustaw choinkę, udekoruj świąteczny stół i rozmieść dekoracje, aby dom nabrał świątecznego klimatu.
- Ostatnie detale przed świętami:
- Przeanalizuj listę zakupów i zadbaj o ostatnie przygotowania.
- Przetrzyj blaty mebli z pomocą wilgotnej ściereczki i odśwież powierzchnie sprzętów RTV i AGD, które uwielbiają przyciągać kurz.
- Wyczyść zastawę i sztućce, które będą używane na świątecznym stole.
Drobne detale, które mogą popsuć świąteczne porządki
Detale mają ogromne znaczenie. Nawet jeśli zaczniesz 2 tygodnie przed świętami, lecz na koniec nie przetrzesz blatów czy urządzeń AGD w całym mieszkaniu, to ogólne wrażenie może nie być aż tak dobre. Te 3 poniższe przypominajki możesz wykorzystać na ostatnią chwilę, żeby upewnić się, że wszystkie pomieszczenia są przygotowane na Boże Narodzenie PERFEKCYJNIE.
- Czyszczenie sprzętu RTV – zadbaj o to, aby telewizory, głośniki i konsole nie były pokryte kurzem.
- Świąteczna zastawa – wyczyść zastawę i sztućce, które pojawią się na świątecznym stole.
- Ostatnie zakupy – przygotuj listę zakupów, aby niczego nie zabrakło w trakcie świąt.
Czy w Wigilię można myć podłogi?
Według przesądów porządku w domu w Wigilię nie zwiastują nic dobrego. Mycie podłóg ma bowiem "wymieść" pomyślność z domu. Dlatego, jeśli zależy Ci na zachowaniu zwyczajów, umyj podłogi dzień wcześniej i ciesz się porządkiem podczas świąt.
Świąteczne porządki krok po kroku – podsumowanie
Teraz już wiesz, od czego zacząć sprzątanie i jak zaplanować świąteczne porządki, by były jak najmniej męczące. Mamy nadzieję, że nasz harmonogram sprzątania pomoże Ci przygotować dom na święta, a dzięki odpowiedniej organizacji unikniesz sprzątania na ostatnią chwilę. Pamiętaj, aby zaplanować sprzątanie z wyprzedzeniem, tak aby przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia były równie przyjemne, jak same święta.