Kilka centymetrów śniegu może skutecznie ograniczyć ilość padania promieni słonecznych nawet o 20%. Zważywszy na to, że produkcji energii elektrycznej odbywa się właśnie z pozyskania odpowiedniej ilości słońca, to usuwanie śniegu z paneli fotowoltaicznych wydaje się być niezbędnym działaniem w zimowych miesiącach.

Spis Treści

    Panele fotowoltaiczne a śnieg – jak opady śniegu wpływają na pracę modułów fotowoltaicznych?

    Niektórzy twierdzą, że odśnieżanie paneli fotowoltaicznych nie ma sensu. Czynność ta owiana jest wieloma mitami. W artykule wyjaśnimy, kto w tym sporze ma rację, i czy warto odśnieżać panele fotowoltaiczne. W niektórych regionach Polski opady śniegu mogą utrzymywać się przez 100 dni w ciągu roku. Ze względu na to, że panele słoneczne tworzą energię elektryczną wykorzystując promieniowanie słoneczne, taka inwestycja wydaje się nieopłacalna, jednak nie jest to prawda.

    Zimą (od grudnia do lutego) instalacje fotowoltaiczne produkują około 9% rocznej energii elektrycznej. Jest to naprawdę mało w porównaniu do miesięcy letnich, gdyż w samym lipcu instalacja fotowoltaiczna jest w stanie pozyskać nawet 15% rocznej energii.

    Zalegająca pokrywa śnieżna bezwzględnie wpływa na zmniejszenie pozyskanej energii, jednak statystycznie zmniejsza efektywność paneli fotowoltaicznych o około 4% w skali rocznej. Ten mały procent może być jednak sporą różnicą finansową, zważywszy na obecne ceny prądu, jednak niepokojący jest fakt, że nieprawidłowe zainstalowanie instalacji fotowoltaicznej może doprowadzić do znacznie wyższych strat na poziomie 15%.

    Śnieg na fotowoltaice

    W teorii śnieg na panelach fotowoltaicznych powinien bardzo szybko się stopić i samoistnie usunąć. Odpowiada za to odpowiedni kąt nachylenia paneli, który powinien wynosić od 30 do 45 stopni w stosunku do podłoża. Na obszarach o większym zaśnieżeniu, gdzie ilość pokrywy śnieżnej dochodzi do kilkudziesięciu centymetrów, zaleca się większe nachylenie modułów PV.

    Czasem jednak systemy fotowoltaiczne są montowane „na płasko”. Dzieje się tak szczególnie często przy dachach płaskich. W takim przypadku delikatne odśnieżanie powierzchni modułów fotowoltaicznych może być niezbędne.

    Czy można odśnieżać panele fotowoltaiczne?

    Tak. Odśnieżanie paneli fotowoltaicznych na dachu jest niezbędne, jeśli ilość zalegającego śniegu może spowodować ich uszkodzenie lub uszkodzenie konstrukcji wsporczej.

    Przeczytaj także: Kiedy i jak odśnieżać dach?

    usuwanie śniegu z paneli fotowoltaicznychusuwanie śniegu z paneli fotowoltaicznych

    Czym odśnieżyć panele fotowoltaiczne?

    Czyszczenie paneli fotowoltaicznych jest bardzo precyzyjnym zadaniem. Do usuwania śniegu musisz użyć bardzo delikatnej szczotki o miękkim włosiu. W żadnym wypadku nie możesz użyć łopaty do odśnieżania, gdyż może ona poważnie uszkodzić panele PV.

    Jak usunąć śnieg z paneli fotowoltaicznych?

    Przy odśnieżaniu instalacji fotowoltaicznej musisz zachować szczególną ostrożność. Wpływ śniegu na produkcję energii może być znikomy w porównaniu do strat, które możesz wywołać, jeśli nie przygotujesz się odpowiednio do zadania.

    Wchodząc na poszycie dachowe, musisz zadbać o swoje bezpieczeństwo. Nawet do odśnieżania instalacji fotowoltaicznej na płaskich dachu, załóż uprzęż dekarską. Zalegający śnieg bywa zdradliwy, a każde Twoje poślizgnięcie się na dachu, może nieodwracalnie uszkodzić działanie paneli.

    Przy usuwaniu pokrywy śnieżnej wykonuj jednokierunkowe ruchy – szczotką w dół. Agresywne zamiatanie paneli także może doprowadzić do uszkodzenia instalacji fotowoltaicznej.

    Czego nie można robić odśnieżając instalację fotowoltaiczną?

    Usuwanie śniegu z paneli fotowoltaicznych nie jest trudnym zadaniem, jednak musisz pamiętać, by nigdy:

    1. Nie używać szorstkich narzędzi.
    2. Nie rozbijać zlodowaciałej pokrywy śnieżnej na panelach.
    3. Nie wchodzić na dach bez odpowiednich zabezpieczeń.
    4. Nie używać żadnych detergentów.
    5. Nie korzystać z myjek ciśnieniowych.

    Ważne!

    Pamiętając o tych pięciu „NIE”, możesz bezpiecznie zabrać się za odśnieżanie paneli fotowoltaicznych. Wiesz już, jak i czym odśnieżać instalację fotowoltaiczną, a zastosowanie się do powyższych zasad pomoże Ci to zrobić szybko i bezpiecznie.