Domowe przetwory są towarem luksusowym na rynku żywności, który zasiany jest głównie sztucznymi wytworami. Od kilku lat zdrowe produkty są szczególnie poszukiwane przez mieszkańców dużych miast. Tak duży popyt wydaje się być rozsądną opcją na biznes, jednak czy sprzedaż własnych przetworów jest opłacalna? W artykule podpowiemy Ci, jak wyglądają kwestie od strony formalnej i praktycznej – jak legalnie udokumentować przychód z przetworów, a także jak zacząć sprzedawać domowe przetwory pod kątem marketingowym.

Spis Treści

    Czy można sprzedawać domowe przetwory?

    TAK. Możesz sprzedawać domowe przetwory w ramach rolniczego handlu detalicznego (RHD). Rolniczy handel detaliczny wiąże się jednak z szeregiem wymogów, które dotyczą sprzedaży przetworzonych w sposób inny niż przemysłowy produktów.

    Jak legalnie rozpocząć sprzedaż własnych przetworów?

    Legalna sprzedaż własnych przetworów uzyskania zgody od sanepidu. Na 14 dni przed planowanym rozpoczęciem działalności gospodarczej, musisz złożyć wniosek o pozwolenie na założenie zakładu przetwórstwa i wpis do rejestru zakładów podlegających urzędowej kontroli organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

    W większości poradników znajdziesz informację o tym, że założenie działalności gospodarczej jest konieczne, a nie jest to prawdą. Jeśli zamierzasz sprzedawać produkty przetworzone na małą skalę, to możesz mieć tzw. działalność nierejestrowaną. Jednak nawet w takim przypadku musisz złożyć wniosek do wyżej wspomnianych instytucji.

    Wyroby pochodzenia niezwierzęcego, takie jak dżemy czy przetwory warzywne, nie wymagają zgłoszenia do powiatowego lekarza weterynarii. Wniosek rejestracyjny należy złożyć na 30 dni przed wystartowaniem biznesu. Produkty pochodzenia zwierzęcego wymagają nie tylko kontaktu z państwowym powiatowym inspektorem sanitarnym i lekarzem weterynaryjnym, lecz także specjalnych warunków pracy i używanych materiałów sprzętu.

    sprzedaż domowych wyrobów z warzyw i owocówsprzedaż domowych wyrobów z warzyw i owoców

    Ważne!

    Wszelkie informacje dot. sprzedaży przetworzonych wyrobów są zawarte w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dn. 18 lutego 2009 r. w sprawie ogólnych odstępstw od wymagań higienicznych w zakładach produkujących żywność tradycyjną niezwierzęcego pochodzenia.

    Domowe przetwory na sprzedaż powinny być:

    • wpisane do krajowej Listy Produktów Tradycyjnych,
    • zgłoszone do Komisji Europejskiej jako Chroniona Nazwa Pochodzenia lub Gwarantowana Tradycyjna Specjalność.

    Sprzedaż domowych przetworów – sanepid i wymogi w miejscu wyrobu przetworów

    Wiesz już, że nie musisz zakładać działalności gospodarczej. A co z koniecznością wynajmu specjalnego lokalu. Czy do produkcji domowych wyrobów musisz wynajmować specjalny lokal? Na szczęście nie.

    Przetwory własnej uprawy możesz wytwarzać w swojej kuchni. Oczywiście musisz wcześniej o tym poinformować sanepid. Instytucja zażąda od Ciebie m.in.:

    • badania wody,
    • przedstawienia umowy na wywóz odpadów.

    Gospodarze rozważający wystartowanie z własnym biznesem muszą pamiętać także, że sprzedaż żywności wymaga odpowiednich warunków sanitarnych, nawet w domowej kuchni:

    • każde wykorzystywane narzędzie powinno pozwalać na odpowiednie utrzymanie w czystości i/lub jego dezynfekcję,
    • wszelkie powierzchnie powinny być utrzymane w czystości, m.in. podłogi, ściany, okna czy drzwi,
    • przetwory przeznaczone do sprzedaży muszą być umieszczone tak, by możliwie jak najbardziej ograniczać ryzyko dostania się do nich zanieczyszczeń.

    Pamiętaj!

    Szczegółowe informacje o tym, jakie wymogi musi spełniać pomieszczenie czy środek transportu, znajdziesz w załączniku II Rozporządzenia (WE) nr 852/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dn. 29 kwietnia 2004 r. w sprawie higieny środków spożywczych.
    sprzedaż własnych przetworówsprzedaż własnych przetworów

    Gdzie sprzedawać przetwory domowej roboty?

    Odpowiedź na pytanie, od czego zacząć sprzedaż przetworów, już znasz. Teraz warto zastanowić się, jak je sprzedawać.

    Konsumenci domowych przetworów są absolutnie wszędzie, jednak wszędzie jest także Twoja konkurencja. Niezależnie od tego, czy zajmujesz się małym przetwórstwem, czy zamierzasz robić to na szerszą skalę, dotarcie do klienta jest podstawą powodzenia biznesu.

    Gdzie szukać klientów na domowe przetwory?

    • grupy na Facebook-u – jest wiele grup lokalnych, w których rolnicy czy prywatne osoby fizyczne oferują sprzedaż żywności (w tym owoców, warzyw i przetworów). Zainteresowanie produktami jest naprawdę spore. Warto rozpocząć poszukiwania klientów na takich stronach, gdyż nie Facebook nie pobiera opłat za ogłoszenia sprzedaży.
    • platformy e-handlu – dobrym źródłem uzyskania przychodu mogą być platformy takie jak allegro czy amazon. Pozwolą Ci one dotrzeć do dużej grupy klientów. Pewne wątpliwości mogą budzić dodatkowe opłaty dla przedsiębiorców, które mogą wynosić nawet do 20% wartości ze sprzedaży.
    • uliczne targowiska – najprostszym sposobem jest także stworzenie stoiska z żywnością na lokalnym targowisku. Sprzedaż żywności w takim miejscu nie wymaga dużych nakładów finansowych, a może być ciekawym doświadczeniem zawodowym.
    • kooperacje z większymi firmami – czasem lokalne sklepy pozwalają mniejszym sprzedawcom wykorzystywać część ich stanowiska na halach targowych czy w galeriach handlowych za opłatą. W takim przypadku unikasz konieczności pracy w takim miejscu i zyskujesz możliwość sprzedawania produktów w prestiżowych miejscach.

    W XXI wieku dobry produkt ma wiele osób. Jeśli chcesz wyróżnić się spośród tysięcy innych firm, to musisz zadbać o swoją markę.

    Stworzenie profesjonalnie wyglądającej marki, chwytliwych nazw produktów i ładnych opakowań jest kluczem do sukcesu. Jeśli postawisz na niskiej jakości, tani design, to Twoje produkty nie zostaną dostrzeżone.

    Przede wszystkim musisz zadbać o ładny wygląd słoików. Kup wysokiej jakości słoiki ze szczelnymi pokrywkami, a następnie zatrudnij grafika lub samodzielnie w programach takich jak Canva wykonaj ładną grafikę swojego produktu. Postaraj się, by całość wyglądała oryginalnie i profesjonalnie.

    Dobrym pomysłem będzie także zaangażowanie w sprzedaż tzw. Influencerów, czyli osoby znane w mediach społecznościowych. Na Instagramie i Facebook-u jest wiele kont kulinarnych. Możesz wysłać im swoje przetwory za darmo z prośbą o promocję. Wiele z takich osób chętnie zgodzi się pomóc, jeśli spodoba im się Twój produkt.

    jak zacząć sprzedawać własne przetworyjak zacząć sprzedawać własne przetwory

    Jak wyróżnić swoje domowe wyroby spośród konkurencji?

    Wysokiej jakości słoiki są niezbędne w małym przetwórstwie

    Kluczem do Twojego sukcesu biznesowego jest dostarczenie klientom najwyższej jakości. Musisz zadbać o to, by Twoje produkty wyglądały dobrze i odpowiednio długo trzymały swoją jakość. W tym celu niezbędny będzie zakup naprawdę wysokiej jakości słoików, które zapewnią szczelność przetworów.

    W Kadax przygotowaliśmy dużą ofertę najwyższej jakości słoików w niskich cenach. Możesz wybrać spośród nich produkt, który najbardziej odpowiada wizji Twojej marki i zapewnić sobie szczelne zamknięcie przetworów.

    Czas na Twój ruch! Wiesz już, jak zacząć sprzedawać własne przetwory. Znasz wymagania prawne, miejsca do sprzedaży w internecie i podstawy marketingu. Spróbuj swoich sił w biznesie i zyskaj dodatkowe źródło dochodu!

    Jak zacząć sprzedawać własne przetwory?Jak zacząć sprzedawać własne przetwory?