Róże to jedne z najpopularniejszych roślin ozdobnych. Są barwną ozdobą parków, ogrodów przydomowych i botanicznych. Odmiany miniaturowe mogą być z powodzeniem sadzone w pojemnikach na balkonie i tarasie. Dowiedz się, jak okiełznać te kapryśne rośliny i zapewnić im jak najlepsze warunki do wzrostu.

Spis Treści

    Róże w doniczkach - kwitnący ogród na niewielkiej powierzchni

    Róże to rośliny o bardzo ozdobnych kwiatach i ciekawym pokroju. Mogą rosnąć na balkonie, tarasie lub w donicach przy wejściu do domu. Są to jednak rośliny wymagające pod względem podłoża, stanowiska i pielęgnacji. Większość odmian róż nie nadaje się do uprawy doniczkowej ze względu na duże rozmiary. Dla osób, które wyjątkowo cenią sobie ich piękno, kompromisem mogą okazać się róże miniaturowe.

    Róże miniaturowe są odmianami mieszańcowymi. Do Europy trafiły na początku XIX w. Ich protoplastem była róża chińska 'Minima', od której wyprowadzono wiele uprawianych do dziś odmian. Zazwyczaj dorastają do zaledwie 40 cm i obficie kwitną. Występują w wielu kształtach, pokrojach i kolorach kwiatów.

    róże w donicachróże w donicach

    Jak uprawiać miniaturowe róże w doniczkach?

    Róże miniaturowe zajmują niewiele miejsca. Zachwycają swoją subtelną urodą i drobnym pokrojem. Dorastają do 30-40 cm. Sprawdzą się zatem nawet na niewielkim balkonie czy tarasie. Mogą być też wspaniałą ozdobą letniego stołu.

    Uprawiając miniaturowe róże w doniczkach, należy pamiętać, że powinniśmy zimować je w pomieszczeniach. Nie poleca się pozostawiania donic na cały sezon, ponieważ mogą łatwo przemarzać.

    Róże uprawiane w donicach należy regularnie przycinać. Powinniśmy pozbywać się przekwitłych kwiatów i nie dopuszczać do zawiązywania owoców. Mogłoby to znacznie osłabić roślinę i ograniczyć kwitnienie.

    Róże w pojemnikach powinno się stale i niezbyt obficie podlewać. Jeśli mamy tendencję do przelewania roślin, możemy zaopatrzyć róże w grubszą warstwę drenażową. Zapobiegnie to duszeniu korzeni i zapewni bardziej sprawną retencję wody w donicach. Po pierwszym kwitnieniu powinniśmy dodatkowo zasilić miniaturowe róże doniczkowe dawką nawozu do roślin kwitnących.

    Czy w pojemniku można uprawiać róże wielkokwiatowe?

    Róże w doniczkach mają zbliżone wymagania co te rosnące w ogrodzie. Do pojemników najlepiej wybrać niższe odmiany róż wielkokwiatowych. Większość odmian róż wielkokwiatowych ma stosunkowo wysokie wymagania uprawowe i są wrażliwe na warunki atmosferyczne. Świetnie sprawdzi się dorastająca do 40-80 cm odmiana ‘Cinco de Mayo'. Pozostałe odmiany tego gatunku mogą dorastać do nawet 2 m wysokości.

    Jeśli jednak dysponujemy dużym balkonem lub tarasem, możemy pokusić się o posadzenie róż wielkokwiatowych dowolnej odmiany. Pamiętajmy wtedy o wyborze większych doniczek i postawieniu ich w miejscu osłoniętym.

    Jeśli zależy nam na niewysokich różach pokrywających znaczną powierzchnię, w pojemnikach możemy zasadzić róże okrywowe. Nie są one tak wymagające, jak odmiany wielkokwiatowe, ale wymagają większej powierzchni niż róże miniaturowe. Zazwyczaj są sadzone w ogrodzie lub jako róże parkowe. W przypadku róż okrywowych również musimy wybrać odmiany dorastające do 40-50 cm wysokości. Do uprawy w pojemnikach nadają się odmiany 'Purple Rain' i 'Meidrifora'.

    Jak pielęgnować róże wielkokwiatowe?

    Uprawa róż wielkokwiatowych w donicach nie należy do najłatwiejszych. Są to najbardziej szlachetne odmiany róż. Cechują je pełne, duże kwiaty i zwarty pokrój. Zazwyczaj muszą być sadzone w dużych pojemnikach, ponieważ ich bryła korzeniowa jest stosunkowo duża. Konieczne jest też systematyczne nawożenie, szczególnie wczesną wiosną. Dobrze jest zasilić wtedy glebę dawką nawozu organicznego.

    róże w doniczkachróże w doniczkach

    Czym wypełnić pojemniki?

    Dno pojemnika powinno być wyłożone 5-7 cm warstwą drenażu. Możemy ją zbudować z drobnych kamyczków, żwiru lub keramzytu. Drenaż umożliwia odpływanie nadmiaru wody i zapobiega gniciu korzeni. Ważne jest, aby donica lub pojemnik, w którym będą rosły róże, były wyposażone w odpływy odprowadzające nadmiar wody.

    Jak dobrać podłoże?

    Aby róże w doniczkach mogły obficie kwitnąć, potrzebują żyznego i zasobnego podłoża. Powinno mieć lekko kwaśny odczyn, wynoszący od 6 do 6,5 pH. Taka wartość umożliwia bujne kwitnienie róż. Podłoże powinno być zasobne w próchnicę i związki humusowe. Warto zasilać podłoże nawozem do roślin kwitnących. Jeśli mamy dostęp do kompostu, dobrze dodać go na początku sezonu wegetacyjnego. Wierzch pojemnika można dodatkowo wyściółkować korą. Zapobiegnie to wyrastaniu chwastów i utracie wody.

    Jak dobrać wielkość pojemnika?

    Wybór odpowiedniego pojemnika jest kluczowy przy uprawie tak wymagających roślin, jak róże. System korzeniowy róży ma pionową budowę. Kształt pojemnika powinien być zatem wydłużony. Donice na róże powinny być wyposażone w odpływy odprowadzające nadmiar wody. Przyjmuje się, że róże miniaturowe potrzebują pojemnika o wysokości co najmniej 30 cm. Większy pojemnik jest potrzebny przy wszystkich pozostałych odmianach i powinien mieć przynajmniej 50 cm wysokości.

    Pielęgnacja róż — poznaj 3 zasady

    1. Zadbaj o regularne przycinanie


    Regularne przycinanie i usuwanie przekwitłych kwiatów to kluczowy zabieg pielęgnacyjny róż. Dobrze wykonane, będzie stymulować wzrost i kwitnienie róży. Pierwsze cięcie najlepiej wykonać wiosną. Powinno być ono najmocniejsze. Reszta cięć może być ograniczona do usuwania przekwitłych kwiatów i uszkodzonych pędów. Usuwając kwiatostany, powinniśmy odcinać je wraz z kawałkiem pędu. Dzięki takiemu zabiegowi, róże rosnące w doniczkach będą obficie kwitły.

    przycinanie różprzycinanie róż

    2. Sprawdź podłoże


    Róże są roślinami wymagającymi, również jeśli chodzi o podłoże. Chcąc cieszyć się pięknymi krzewami przez wiele sezonów, warto poświęcić chwilę na wybór odpowiedniego miejsca. Powinno być one osłonięte od silnych wiatrów i deszczu. Jednocześnie ważne jest postawienie ich w miejscu przewiewnym, zapobiegającym rozwojowi chorób grzybowych.

    podłoże dla różpodłoże dla róż

    3. Kontroluj wilgotność


    Aby kompleksowo zadbać o róże, warto zajrzeć do doniczki. Podłoże róży powinno być stale wilgotne. Najlepiej podlewać je często i niezbyt obficie. Zapobiegnie to przelaniu, a korzenie róż nie będą gniły.

    podlewanie różpodlewanie róż

    Jak zabezpieczyć róże przed zimą?

    Aby róże dobrze przetrwały zimowe miesiące, warto je solidnie zabezpieczyć. Możemy schować je do chłodnego pomieszczenia wewnątrz budynku, na przykład do piwnicy lub garażu. Jeśli jednak nie mamy dostępu do takich pomieszczeń, możemy użyć bloczku ze styropianu, aby odizolować donice od chłodnej posadzki. Nadziemną część rośliny najlepiej okryć agrowłókniną, matą słomianą lub wysuszoną trawą.

    Pamiętaj!

    Zimowanie róż doniczkowych będzie wymagało od nas trochę pracy i zaangażowania.

    Jaki pojemnik wybrać do uprawy róż?

    Do uprawy balkonowej róż doniczkowych świetnie nadadzą się ceramiczne lub terakotowe donice. Jeśli stanowisko jest dobrze osłonięte od wiatru, możemy wybrać też lżejsze pojemniki wykonane z tworzywa sztucznego. Donice terakotowe będą wymagały częstszego podlewania, ponieważ woda przenika przez ich ścianki i odparowuje. W przypadku donic ceramicznych i plastikowych należy zadbać o odpływy odprowadzające nadmiar wody i podstawkę, dzięki której woda nie będzie wyciekać.

    Róże doniczkowe rosnące na tarasie można wsadzić w drewniane skrzynie lub cięższe pojemniki z wykonane z betonu lub kamienia. Należy pamiętać, aby przed zimą odizolować pojemnik od podłoża. Możemy użyć też pojemników z recyklingu, takich jak skrzynki po owocach. Dno warto wyścielić perforowaną folią lub agrowłókniną. Po zabezpieczeniu impregnatem do drewna, skrzynki po owocach mogą służyć przez wiele lat.

    Przynajmniej raz na sezon powinniśmy pamiętać o przesadzieniu róż do nowej doniczki. Podczas przesadzania nie powinniśmy usuwać starej ziemi. Należy delikatnie wyjąć całą bryłę korzeniową i delikatnie wsadzić ją do większej donicy.

    Jak rozmnażać róże doniczkowe?

    Róże można rozmnażać używając nasion lub fragmentów zdrewniałych pędów. Rozmnażanie przez sadzonki to najlepsza metoda powiększenia kolekcji róż miniaturowych. Sadzonki można wykonywać już od wczesnej wiosny do początku lata.

    Pędy róży tnie się na kilkunastocentymetrowe fragmenty. W każdym fragmencie powinny być przynajmniej dwa oczka. Przygotowane sadzonki wsadzamy do mieszanki ziemi ogrodowej i piasku. Tak przygotowane sadzonki róż najlepiej umieścić w szklarni lub inspekcie foliowym i pozostawić na kilka tygodni. Po tym czasie, w miejscach cięć powinien pojawić się kalus, czyli tkanka zasklepiająca rany w rośliny. Jeśli na końcach sadzonek pojawiły się czarne wodniste plamy, oznacza to, że zaczynają gnić. Takie egzemplarze należy wyrzucić. Sadzenie róży do gruntu lub docelowych doniczek powinno odbywać się po ustaniu przymrozków.