Sadzenie wrzosów w pojemniku jest proste! Potrzebujesz do tego doniczki z odpływem, warstwy drenażu i sadzonek wrzosów. Pielęgnacja wrzosów ogranicza się jedynie do podlewania i corocznego przycinania. Zobacz jak sadzić wrzosy w pojemnikach, żeby zachowały piękny wygląd jak najdłużej!

Spis Treści

  Kiedy kwitną wrzosy?

  Wrzosy pospolite (Calluna vulgaris) to niewielkie krzewinki należące do rodziny wrzosowatych. Są wśród nich cenione rośliny miododajne i lecznicze. Występują w widnych lasach iglastych. Są tęż chętnie wykorzystywane do sadzenia w ogrodach i uprawy doniczkowej.

  Wrzosy zazwyczaj kwitną pod koniec lata. Znaczna większość rozkwita od lipca do września. Prawidłowa pielęgnacja wrzosów pozwoli przedłużyć ich kwitnienie do października. Pamiętaj, aby nie dopuszczać do przelania i przesuszenia bryły korzeniowej. Jeśli chcesz zadbać o obfite kwitnienie, do wody dodawaj dawkę nawozu. Postaraj się wybrać dosyć słoneczne stanowisko, na którym wrzosy będą się mienić w różnych odcieniach fioletu i różu.

  wrzosy w doniczcewrzosy w doniczce

  Czy wrzosy są zimozielone?

  Wrzosy to popularne rośliny ogrodowe i doniczkowe. Sadzonki wrzosów najczęściej kupujemy na koniec lata. Pamiętajmy jednak, że są to rośliny zimozielone, mogące cieszyć oko przez cały rok. Warto pamiętać, że niektóre odmiany zrzucają liście przy bardzo chłodnych zimach. Należy wybrać dla nich stanowisko słoneczne, chroniące przed silnym mrozem i silnym wiatrem. Dzięki naszej troskliwej pielęgnacji mogą kwitnąć do późnej jesieni.

  Jak uprawiać wrzosy w pojemniku?

  Wrzosy uprawiane w pojemniku to świetny sposób na wykończenie balkonu czy tarasu. Są jednymi z najpóźniej kwitnących roślin. Aby uprawiać wrzosy w pojemniku, potrzebujesz doniczki wyposażonej w odpływ. Powinna być ona o 1/3 wyższa niż sadzonka wrzosu. Dzięki temu zmieści warstwę drenażu o odpowiedniej grubości. Wrzosy sadzimy wraz z bryłą ziemi będącą w sadzonce. To ważne, żeby nie wytrząsać starego podłoża, ponieważ mogłoby to spowodować uszkodzenie korzeni.

  Jaki kształt powinien mieć pojemnik do wrzosów?

  Wrzosy to niewielkie krzewinki o stosunkowo płytkim systemie korzeniowym. Nie potrzebują więc bardzo dużych pojemników. Świetnie sprawdzą się te o głębokości do 30 cm. Możemy też zaszaleć z kształtem pojemnika i dobrać ten, który najlepiej spełni nasze potrzeby. Wrzosy będą dobrze rosły zarówno w podłużnych pojemnikach odpowiednich na balkony jak i parapety okienne. Dobrze sprawdzą się też jako pojedyncze rośliny ustawione na stołach czy przy na ganku domu. Wrzosy najlepiej wyglądają posadzone grupami, po kilka sztuk jednej odmiany.

  sadzenie wrzosowsadzenie wrzosow

  Sadzenie wrzosów — kiedy jest najlepszy czas?

  Najlepszym terminem do sadzenia wrzosów jest przełom sierpnia i września. Jeśli jednak nam się to nie uda, wrzosy możemy posadzić także wiosną, na przełomie marca i kwietnia. Warto wybrać wtedy tygodniowe okienko pogodowe, w którym nie będzie przymrozków i silnych wiatrów.

  Jakie stanowisko wybrać dla wrzosów?

  Wrzosy najlepiej czują się na ciepłych i słonecznych stanowiskach. Powinno być też osłonięte od wiatru, który mógłby powodować wymarzanie rośliny. Wrzosy doniczkowe najlepiej ustawić pod zadaszeniem, żeby nie dostawał się do nich nadmiar wody opadowej. Pamiętajmy też, że nie należy moczyć liści wrzosów. Długotrwałe moczenie może być przyczyną rozwoju groźnych chorób grzybowych.

  Dobór pojemnika do sadzenia wrzosów — zobacz jak to zrobić

  Rozmiar pojemnika, w którym posadzimy wrzosy, jest bardzo ważny. Jeśli wybierzemy zbyt duży, spowoduje to nadmierny rozrost korzeni, a w efekcie mniej okazałe kwitnienie. Jeżeli wybierzemy zbyt ciasną doniczkę, spowoduje to zbyt szybkie wysychanie podłoża i osłabi system korzeniowy. Najlepiej wybrać większe doniczki, do których wsadzimy kilka sztuk sadzonek wrzosów. Możemy je łączyć też z innymi roślinami wymagającymi kwaśnego podłoża, na przykład azaliami, rododendronami czy hortensjami ogrodowymi.

  Jakie podłoże wybrać do wrzosów?

  Do uprawy wrzosów doniczkowych najlepiej wybrać podłoże o kwaśnym odczynie. Najlepiej sprawdzą się tu mieszanki na bazie kwaśnego torfu. Gotowe podłoże do roślin wrzosowatych możesz kupić w centrach ogrodniczych lub przygotować samemu. Będziesz potrzebować kwaśnego torfu ogrodniczego, kompostu i piasku. Wszystkie składniki dokładnie wymieszaj i dodaj dawkę nawozu startowego przeznaczonego dla roślin kwitnących.

  wrzosy w ogrodziewrzosy w ogrodzie

  Jak wykonać drenaż w pojemnikach z wrzosami?

  Naturalnie wrzosy rosną na raczej suchych i piaszczystych terenach. Bardzo źle znoszą przelewanie i długie stanie w zastoiskach wody. Oprócz przepuszczalnego, kwaśnego podłoża, potrzebują warstwy drenażu.

  Do wykonania drenażu potrzebne będą drobne kamyczki lub żwir. Możesz użyć też keramzytu ogrodniczego lub wermikulitu. Pamiętaj, aby przed użyciem dobrze je wypłukać. Zapobiegnie to zapychaniu odpływów. Postaraj się sadzić wrzosy tylko do pojemników wyposażonych w otwory drenarskie. Zadbaj, żeby otwory odpływowe były odpowiedniej średnicy. Powinny one stanowić około 1/3 dolnej powierzchni doniczki. Warstwa drenażu powinna stanowić od 10 do 15% wysokości doniczki.

  Jak nawozić wrzosy w pojemnikach?

  Aby prawidłowo pielęgnować wrzosy w pojemnikach, najlepiej nawozić specjalnym nawozem do roślin wrzosowatych. Jeśli nie masz takiego, możesz użyć uniwersalnego biohumusu do roślin kwitnących. Nawoź dawką wskazaną przez producenta i nie przekraczaj jej. Używaj nawozu wraz z każdym podlewaniem wrzosów. Dzięki temu kwiaty wrzosów będą duże i trwałe.

  Jak podlewać doniczkowe wrzosy?

  Uprawa wrzosów nie jest trudna! Wrzosy w doniczkach należy podlewać do 3-4 dni. Podczas upalnej pogody, możesz robić to częściej. Przed każdym podlaniem sprawdź palcem lub suchym patyczkiem wilgotność gleby. Powinna być stale zwilżona na głębokości około 2-3 cm. Jeśli podłoże jest suche i kruszy się w rękach, to znak, aby czym prędzej je podlać. Do podlewania używaj pojemników o znanej objętości, na przykład butelki. Wrzosy wyjątkowo nie lubią nadmiaru wody i szybko wtedy marnieją.

  Co zrobić, kiedy wrzos usycha? Zobacz jak łatwo pielęgnować wrzosy w pojemnikach

  Wrzosy wkopane zbyt głęboko mogą gnić. Z kolei zbyt płytkie sadzenie może doprowadzić do przesuszania systemu korzeniowego. Postaraj się, aby rosły na tym samym poziomie co w kupionych doniczkach. Jeśli pomimo tego, wrzos usycha, sprawdź system korzeniowy. Ziemia powinna być stale lekko wilgotna. Jeżeli okaże się przesuszony, umieść całą bryłę korzeniową w pojemniku z wodą. Wyjmij po 30 minutach. W przypadku przelanych wrzosów usuń zgniłe części korzeni i nadmiar wody. Ogranicz podlewanie przez następne kilka dni.

  Jak pielęgnować wrzosy doniczkowe, aby rosły przez cały rok?

  1. Po pierwsze nawożenie

  Dobrze pielęgnowane wrzosy mogą z powodzeniem cieszyć oko przez cały rok. Żeby tak się stało, należy je stale nawozić i odpowiednio podlewać. Woda do podlewania wrzosów powinna być przefiltrowana i pozbawiona jonów wapnia, które mogłyby odkwaszać glebę. Podczas podlewania wrzosów uważajmy na listki. Woda na powierzchni liści może przyspieszyć rozwój chorób i doprowadzić do zamarcia rośliny.

  wrzosy w doniczcewrzosy w doniczce

  2. Wybierz odpowiedni termin cięcia

  Dzięki corocznemu cięciu wrzosy będą się ładnie krzewić, staną się gęste i zwarte. Istotne jest, aby wykonać cięcie na wiosnę, po przezimowaniu rośliny. W przeciwnym razie niepotrzebnie osłabimy roślinę. Przez resztę roku nie trzeba przycinać wrzosów. Wystarczy usuwać brzydkie fragmenty pędów lub te, które nadmiernie się rozrosły.

  wrzosy w doniczcewrzosy w doniczce

  3. Trzymaj poziom

  Zachowanie tego samego poziomu gleby, na którym rosła sadzonka to jeden z najważniejszych punktów udanej pielęgnacji. Wielu młodych ogrodników o tym zapomina i ich rośliny szybko zamierają. Wrzosy posadzone zbyt płytko szybko wyschną. Z kolei tym wkopanym za głęboko zgniją korzenie.

  wrzosy w doniczcewrzosy w doniczce

  Czy wrzosy mogą rosnąć w domu?

  Wrzosy to typowe rośliny ogrodowe. Jeśli chcemy trzymać wrzosy w domu, powinniśmy unikać miejsc zacienionych. Wrzosy w domu powinny stać daleko od źródeł ciepła. Im niższa temperatura pomieszczenia, tym dłużej wrzosy będą ładne. Dobrym miejscem dla wrzosów będzie widne okno w kuchni lub stół w jadalni. Należy jednak pamiętać, że pomimo troskliwej pielęgnacji, może się okazać, że wrzosy w domu szybko zmarnieją.

  Czy wrzosy to rośliny miododajne?

  Wrzosy to bardzo cenne rośliny miododajne. Ich kwiaty przyciągają zapylacze na koniec lata. Miód uzyskiwany z wrzosów ma wiele prozdrowotnych właściwości. Wykazuje silne działanie przeciwzapalne, bakteriobójcze i moczopędne. Jest szczególnie polecany osobom borykającym się z chorobami nerek, układu pokarmowego. Łagodzi ból gardła i jest pomocny podczas walki z przeziębieniem. Miód wrzosowy jest źródłem choliny, kwasu foliowego, kwasu nikotynowego i kwasu pantotenowego. Zawiera też biopierwiastki takie jak magnez i żelazo, a także sód, potas i wapń.

  Jakie są wierzenia i przesądy na temat wrzosów w domu?

  Wrzosy od dawna występują w kulturze i wierzeniach ludów zamieszkujących Europę. Celtowie wierzyli, że wrzos włożony pod poduszkę sprowadzi do śpiącego prorocze sny. Mieszkańcy Irlandii wzywali duchy zmarłych przy pomocy wrzosowych kadzideł. W Szkocji wrzos jest symbolem oddania i miłości. Często używa się ich do ślubnych bukietów lub wplata we włosy panny młodej.

  Jesienne kwiaty odgrodowe – popularne odmiany wrzosów

  Chociaż zazwyczaj wrzosy kojarzą się z drobnymi, fioletowymi kwiatkami, to mogą występować w wielu opcjach kolorystycznych. Poznaj najpiękniejsze odmiany wrzosów:

  Odmiany o białych kwiatach:

  • Spring Cream
  • White Lawn
  • Velvet Fascination
  • Long White

  Odmiany o różowych kwiatach:

  • Peter Sparkes
  • Wickware Flame
  • Elsie Purnell

  Odmiany o purpurowych kwiatach:

  • Dark Beauty
  • Darkness
  • Red Favorit
  wrzosy w doniczcewrzosy w doniczce