Gdy na zewnątrz skwar, a deszcz nie zawitał już od dłuższego czasu, zieleń w Polskich ogrodach coraz częściej wysycha na wiór. Susza z roku na rok staje się narastającym wyzwaniem dla wielu gatunków roślin, które zapewne znajdują się również i w Twoim ogrodzie. Na szczęście jest sposób na to, aby pomóc roślinom przetrwać upały – w tym artykule znajdziesz najważniejsze porady i niezbędne wyposażenie, dzięki którym z łatwością zażegnasz suszę w ogrodzie!

Spis Treści

    Susza w ogrodzie – dlaczego upał jest zabójczy dla roślin?

    Każdy wie, jak bardzo niebezpieczna dla roślin jest susza – zarówno do upraw rolnych, jak i zieleni w przydomowych ogródkach. Czy zastanawiałeś się kiedy, dlaczego tak właściwie tak jest? Główną, choć nie jedyną przyczyną jest brak wystarczającej ilości wody, która jest niezbędna roślinom do przeprowadzania procesu fotosyntezy czy pobierania z gleby składników odżywczych.

    Zbyt wysokie temperatury przyczyniają się również do uszkodzenia roślin na poziomie komórkowym – zwłaszcza tych, których budowa przystosowana jest do chłodniejszego klimatu. To właśnie dlatego po długotrwałym upale w ogrodzie możesz zauważyć odparzenia i suche plamy na liściach, czy brązowe i żółte zabarwienie.

    Rośliny ogrodowe, które stały się ofiarą upałów, zwabiają również duże ilości szkodliwych owadów żywiących się obumierającymi tkankami liści, łodyg i kwiatów. Ten dodatkowy stres jest katastrofalny dla zieleni, która szybko traci swój estetyczny wygląd, a z czasem nawet umiera.

    W ekstremalnych warunkach wystarczy zaledwie kilka dni zaniedbania, żeby doszło do całkowitego zniszczenia rośliny. Dlatego też lepiej zapobiegać, niż leczyć – czytaj dalej, aby poznać skuteczne sposoby na uniknięcie takiego rozwoju sytuacji i cieszyć się bujnym ogrodem nawet w afrykańskie upały.

    kwiatykwiaty

    Jak pomóc roślinom przetrwać suszę? Podlewaj rośliny często i obficie!

    Globalne ocieplenie i zmiana klimatu sprawiają, że suszę można już uznać za nieodłączną część polskiego lata. Aby rośliny w Twoim ogrodzie odpowiednio rozwijały  się przez cały rok, będziesz musiał dostosować swoje praktyki ogrodnicze. Najważniejszym nawykiem każdego ogrodnika w trakcie suszy jest częste i obfite podlewanie ogrodu, które pozwoli Ci zrekompensować długotrwały brak opadów.

    Nawodniona roślina to szczęśliwa roślina! Jeśli przez cały dzień słońce grzało, a wilgotność jest znikoma – chwyć za wąż ogrodowy i porządnie podlej cały ogród. Szczególnej uwagi wymagają rośliny w nasłonecznionych stanowiskach, gatunki wrażliwe na upały, rośliny posadzone w doniczkach i trawnik.

    Jednak aby podlewanie przyniosło pozytywne skutki, trzeba zrobić to w poprawny sposób. Najważniejsza jest odpowiednia pora – nawadnianie ogrodu powinno być przeprowadzane albo wczesnym rankiem, albo wieczorem, gdy słońce zacznie już zachodzić. Dlaczego to takie ważne? Dzięki temu będziesz miał bowiem pewność, że woda nie odparuje, zanim korzenie roślin będą miały szansę pobrać ją z ziemi.

    kwiatykwiaty

    Do tego woda osadzająca się na liściach w słoneczny dzień ma działanie skupiające promienie słoneczne – w upały z reguły kończy się to poważnymi poparzeniami najważniejszych części rośliny. Takie uszkodzenia mogą skończyć się jej szybką śmiercią, pomimo świeżo dostarczonej dawki wody.

    Nie zapominaj również o podlewaniu murawy, jeśli nie chcesz, aby soczystą zieloną zieleń zastąpiły żółte, suche plamy. W przypadku trawnika, warto wyposażyć się w praktyczne zraszacze, które będą zapewniały mu stały dopływ wody. W trakcie intensywnych fali upałów możesz włączać je nawet codziennie, aby każdego wieczora nawodniły korzenie i schłodziły źdźbła trawy.

    Dopiero zakładasz trawnik, jednak Twój ogród jest skierowany na południe i martwisz się, że nawet codzienne zraszanie nie utrzyma zwykłej murawy przy życiu? W tym przypadku warto wyposażyć się w nasiona odpowiedniej odmiany. Idealnym wyborem będzie m.in. trawa odporna na suszę Barenbrug Water Saver, którą zakupisz w naszym sklepie. Dzięki niej oszczędzisz sobie stresu w lecie – wystarczy jej bowiem okazjonalne podlewanie nawet w największe upały!

    Pamiętaj!

    Tak więc pod żadnym pozorem nie rezygnuj z podlewania, ale rób to z głową! W upalne lato odpowiednie nawadnianie to bowiem podstawa.

    W KADAX oferujemy wszelkiego rodzaju narzędzia, które umożliwią Ci sprawne i łatwe wykonywanie tego zadania! Niezależnie od tego, czy potrzebujesz praktycznych konewek, czy profesjonalnych pistoletów zraszających – u nas znajdziesz je wszystkie.

    Najważniejsze wskazówki

    Odpowiednie przygotowanie jest kluczowe – to właśnie ono pozwoli Ci na skuteczną ochronę swoich ukochanych roślin przed siejącymi spustoszenie upałami! Poza podlewaniem istnieje kilka ważnych wskazówek na zrekompensowanie zbyt wysokiej temperatury i niewystarczającej ilości opadów:

    Ściółkuj rośliny latem

    Ściółkowanie ziemi powinno zostać przeprowadzane w każde lato, zwłaszcza naokoło wrażliwych na upały roślin. Ściółka zapobiegnie bowiem nadmiernemu odparowywaniu wody z gleby, uchroni korzenie przed zbyt wysokimi temperaturami, a dodatkowo zapobiegnie rozwijaniu się chwastów.

    Do ściółkowania możesz użyć m.in. kory, podsuszonych ścinek trawy, rozdrobnionych gałęzi czy żwiru. Wysyp je gęsto na ziemi w ogródku warzywnym czy na rabatkach kwiatowych, najlepiej jeszcze przed pierwszą falą upałów. Ściółkowane rośliny podlewaj tak, jak zwykle.

    kwiatykwiaty

    Chroń delikatne rośliny przed bezpośrednim słońcem

    Stanowiska ogrodowe znajdujące się na południu nie sprzyjają gatunkom, które są wrażliwe na wysokie temperatury. Przesadzenie ich w cień nie zawsze jest jednak możliwe – w takich sytuacjach możesz zaimprowizować i na czas upałów chronić je przed bezpośrednimi promieniami słonecznymi.

    Wystarczy do tego prowizoryczna osłonka lub np. parasol ogrodowy – z ich pomocą będziesz w stanie zapewnić roślinie bardziej przyjazne do rozwoju środowisko w trakcie suszy. Odrobina cienia wystarczy, aby uchronić delikatną zieleń przed śmiercią i cieszyć się jej pięknem nawet w najbardziej ekstremalnych warunkach.

    kwiatykwiaty

    Sadź delikatne rośliny w odpowiednim podłożu

    Jeśli chcesz wprowadzić do swojego ogrodu kilka wrażliwych na upały gatunków, zadbaj o to, aby zostały posadzone w odpowiednim podłożu. Powinno być ono ciężkie, gliniaste i dobrze zatrzymujące wodę – zwłaszcza wtedy, gdy planujesz posadzić zieleń w miejscu narażonym na ostre, południowe słońce.

    Wtedy nawet kilka dni suszy w ogrodzie bez podlewania nie będą roślinom straszne – gliniaste podłoże skutecznie ochroni korzenie przed gorącem i będzie zapewniało im odpowiedni poziom wilgoci. Tak więc o ochronie roślin przed suszą warto pomyśleć jeszcze podczas ich sadzenia!

    kwiatykwiaty

    Postaw na rośliny odporne na upały

    Podczas sadzenia nowych roślin przed latem, pomyśl nie tylko o rodzaju podłoża, do którego je wsadzisz, ale i ich gatunku. Na wysoko nasłonecznionym stanowisku doskonale sprawdzą się m.in.:

    • Sukulenty – to niezwykle odporne na suszę rośliny, które są popularnym wybór na wszelkie rodzaju skalniaki.
    • Rozchodniki – podobnie jak sukulenty nie wymagają częstego podlewania, nawet w trakcie intensywnej suszy zdobią ogród swoimi gęstymi kwiatami.
    • Dzikie róże – obłędny zapach i efektowny wygląd ich kwiatów utrzymuje się przez całe lato, a jej liście nie stronią od silnego słońca.
    • Żarnowiec – nie tylko doskonale znosi upały, ale i pięknie kwitnie!
    • Jałowiec – ten krzew iglasty charakteryzuje się nie tylko odpornością na wysokie temperatury, ale i prozdrowotnymi właściwościami swoich gałązek.

    To tylko kilka propozycji roślin, które warto posadzić w swoim ogrodzie na lato. Z naszymi wskazówkami Twój ogród z pewnością będzie cieszył oko i serce swoim bujnym wyglądem również w trakcie ekstremalnych suszy. Nie czekaj więc dłużej i już teraz zacznij przygotowania na upalne lato!

    kwiatykwiaty