Pasteryzacja to doskonały sposób na przedłużenie trwałości przetworów. Dowiedz się jak pasteryzować słoiki, żeby były trwałe. Zagłęb się w świat słoików i wybierz najlepszy dla swoich przetworów. Oszczędzaj czas i pieniądze dzięki wekowaniu dań i zup.

Spis Treści

  Pasteryzacja — co to znaczy?

  Domowe przetwory to świetny sposób na zachowanie zdrowia i wzmocnienie organizmu. Dzięki pasteryzacji możemy uzyskać produkty bogate w witaminy i minerały. Szczelnie zamknięte produkty mogą być długo przechowywane bez utraty cennych składników odżywczych.

  Pasteryzacja to proces wykorzystujący wysoką temperaturę, która niszczy drobnoustroje, takie jak bakterie i grzyby mogące wpływać negatywnie na trwałość produktów. Dzięki pasteryzacji możemy przedłużyć trwałość produktów, zachowując przy tym ich wartości odżywcze i walory smakowe.

  Jak pasteryzować słoikiJak pasteryzować słoiki

  Wekowanie a pasteryzacja — czym się różnią?

  Pasteryzacja to ogólny termin odnoszący się do usuwania drobnoustrojów poprzez wzrost temperatury. Wekowanie to potoczna nazwa na zamykanie potraw i przetworów w słoikach poddawanych właśnie procesowi pasteryzacji. Oznacza to, że pasteryzacja jest szerokim pojęciem, wykorzystywanym w wielu dziedzinach, a wekowanie ogranicza się raczej do zmagań kuchennych.

  Kiedy najlepiej pasteryzować przetwory?

  Przetwory najlepiej pasteryzować bezpośrednio po ich przygotowaniu. Dzięki temu nie dopuścisz do rozwoju chorobotwórczych grzybów i bakterii, które mogłyby zniszczyć efekty Twojej pracy.

  Co można pasteryzować w słoikach?

  W słoikach możesz pasteryzować nie tylko sezonowe warzywa, takie jak ogórki, pomidory, dynie czy buraczki. Możesz użyć tej metody także do konserwacji dżemów, marmolad czy domowych soków owocowych. Pasteryzacja słoików sprawdza się też, kiedy zdarzy Ci się ugotować zbyt dużo zupy czy gulaszu i chciałbyś przedłużyć ich trwałość.

  Jak pasteryzować słoikiJak pasteryzować słoiki

  Poznaj 3 sposoby na pasteryzację przetworów

  Podczas pasteryzacji słoików bardzo ważne jest zachowanie porządku i czystości. Zadbaj o przestrzeń wokół siebie. Usuń z blatu kuchennego niepotrzebne przedmioty i dokładnie go umyj. Zadbaj też o dokładne wyparzenie słoików, których będziesz używać. W trakcie przygotowywania przetworów często myj ręce.

  Powszechnie wykorzystuje się 3 sposoby wekowania słoików:

  • w piekarniku (metoda na sucho)
  • w garnku (metoda na mokro)
  • wlewając gorące przetwory do wyparzonych słoików bez gotowania i odwracanie ich do góry dnem (metoda na gorąco)

  Oprócz tego, pasteryzować słoiki możemy przy użyciu zmywarki, a nawet koca.

  Który sposób pasteryzacji jest najbardziej trwały?

  Najbardziej trwałymi sposobami pasteryzacji są wekowanie w piekarniku i wekowanie w garnku. Obie te metody wykorzystują długie działanie wysokiej temperatury, tym samym gwarantując trwałość przetworów. Decydując się na którąś z nich, należy uważać, aby nie podgrzewać słoików za długo. Może to doprowadzić do zmniejszenia wartości odżywczych przetworów.

  Czas pasteryzacji zależy od kilku czynników. Najważniejszym z nich jest objętość pasteryzowanej cieczy. Im większa, tym więcej czasu potrzeba na jej ogrzanie. Pamiętaj o tym, wybierając wielkość słoików.

  Jak pasteryzować słoikiJak pasteryzować słoiki

  Wekowanie słoików w garnku

  Wekowanie słoików w garnku to najbardziej popularna metoda pasteryzacji. Potrzebujesz do niej jedynie garnka, ręcznika kuchennego, wody i przetworów. To szybki sposób na trwałe pasteryzowanie przetworów. Czas pracy wraz z gotowaniem wynosi do 40 minut. Polega na gotowaniu słoików w garnku z gorącą wodą przez około 30-40 minut.

  Jak pasteryzować słoiki w garnku?

  Aby pasteryzować przetwory w garnku, dokładnie zakręć słoiki z przetworami. Na dnie garnka ułóż gruby ręcznik kuchenny. Umieść słoiki w garnku i doprowadź do wrzenia wody. Słoiki powinny być zanurzone w wodzie do najmniej do 3/4 wysokości. Gotuj przez 20-40 min. Pod wpływem temperatury, wieczka powinny być wklęsłe. Jeśli tak się nie stanie, powtórz proces.

  Pasteryzowanie przetworów na sucho

  Pasteryzowanie przetworów na sucho jest proste i skuteczne. Do nieuszkodzonych, wyparzonych słoików przełóż przygotowane wcześniej przetwory. Przetrzyj ranty i szczelnie zakręć słoiki. Co ważne, przetwory powinny być przestudzone. Ustaw słoiki w zimnym piekarniku. Zachowaj odstępy między nimi tak, aby nie dotykały do siebie ściankami. Piekarnik ustaw na 120-130 °C, a minutnik na 40 min.

  Po tym czasie wyłącz piekarnik i uchyl jego drzwiczki. Po wystudzeniu sprawdź, czy każdy słoik się dobrze zawekował. Z zimnego piekarnika wyjmij przetwory i ustaw na blacie kuchennym. Wieczka słoików powinny być wklęsłe. Jest to znak, że pasteryzacja przetworów przebiegła prawidłowo, przetwory są gotowe do umieszczenia w spiżarce.

  Jakie słoiki nadają się do pasteryzacji na sucho?

  W przypadku pasteryzacji na sucho można używać tylko słoików typu twist off. W słoikach typu weck są elementy wykonane z gumowego tworzywa, które mogłoby się uszkodzić pod wpływem wysokiej temperatury pieca.

  Jak pasteryzować słoikiJak pasteryzować słoiki

  Czy da się pasteryzować słoiki w piekarniku elektrycznym?

  Z powodzeniem możesz pasteryzować słoiki pasteryzować w piekarniku gazowym, jak i elektrycznym. Pamiętaj jednak, aby dokładnie osuszyć słoiki przed włożeniem do piekarnika. Słoiki w piekarniku nie muszą być odwrócone do góry dnem. Ważne, aby uprzednio dobrze je zakręcić i zachować między nimi niewielkie odstępy.

  Jak zapobiec pękaniu słoików w piekarniku?

  Aby zapobiec pękaniu słoików w piekarniku, wyłóż blachę papierem do pieczenia. Zadbaj, aby słoiki nie przylegały do siebie i nie dotykały do ścianek piekarnika. Jeśli przetwory są zimne, włóż je do nienagrzanego piekarnika. Z kolei gorące przetwory umieszczaj tylko w nagrzanym piekarniku. Nigdy nie wkładaj gorących słoików do zimnej wody.

  Pasteryzacja w zmywarce

  Wekowanie w zmywarce to świetny sposób na pasteryzowanie słoików dla osób, które nie mają dużo czasu. Przygotowane przetwory nałóż w wyparzone słoiki. Następnie umieść je w koszach zmywarki. Co ważne, wykorzystując tę metodę, nie musisz odwracać słoików do góry dnem. Ustaw program o najwyższej temperaturze.

  Po skończonym cyklu otwórz drzwi zmywarki i pozostaw słoiki do wystygnięcia. Ostudzone słoiki ustaw na ręczniku kuchennym. Następnego dnia przełóż przetwory do ciemnego i chłodnego pomieszczenia. Nie pozostało ci nic innego, jak cieszyć się pysznymi przetworami!

  Jak pasteryzować słoikiJak pasteryzować słoiki

  Jak można pasteryzować przetwory? Pod kocem!

  Nam też ten pomysł wydawał się nieprawdopodobny! Bez obaw, wekowanie słoików pod kocem jest bardzo proste. Najpierw wyparz słoiki. Możesz to zrobić za pomocą wrzątku lub w piekarniku elektrycznym i gazowym. Umieść w słoikach gorące przetwory. Pamiętaj przy tym o zachowaniu 1-2 cm wolnej przestrzeni w każdym słoiku. Zakręcone przetwory odwróć do góry dnem i zawiń w gruby koc. Zamiast koca możesz użyć też kołdry lub grubego ręcznika. Pozostaw przetwory do całkowitego ostygnięcia. Zapasteryzowane słoiki przechowuj w chłodnym, zaciemnionym miejscu.

  Jak przechowywać przetwory po pasteryzacji?

  Po pasteryzacji słoiki przechowuj w zimnym i ciemnym pomieszczeniu. Dobrze sprawdzi się do tego domowa spiżarnia, garaż lub piwnica. Zadbaj, aby miejsce przechowywania nie było wilgotne. W przeciwnym razie zakrętki słoików mogą rdzewieć.

  Pamiętaj, aby nigdy nie ruszać jeszcze gorących słoików. Po pasteryzacji pozostaw je na co najmniej 24 h do pełnego wystygnięcia, a potem dopiero przestawiaj lub odwracaj. W przeciwnym razie możesz zaburzyć proces wekowania.

  Jak długo mogą stać pasteryzowane słoiki?

  W odpowiednich warunkach pasteryzowane przetwory z warzyw mogą być przechowywane do 12 miesięcy. W przypadku gotowych dań i przetworów mięsnych okres ten skraca się do 6 miesięcy. Pamiętaj jednak, aby przed spożyciem dokładnie sprawdzić każdy słoik. Jeśli znajdziesz w nim pleśń lub będzie nieprzyjemnie pachniał, bez wahania go wyrzuć.

  Jak sprawdzić, czy słoik się dobrze zawekował?

  To bardzo proste! Dobrze zawekowany słoik ma wklęsłą nakrętkę. Jeśli nakrętka „klika”, oznacza to że słoik nie jest zawekowany i musisz powtórzyć pasteryzację.

  Jak pasteryzować słoiki z sokiem?

  Aby pasteryzować słoiki z sokiem, przygotuj wybrany sok ze świeżych owoców lub warzyw. Słoiki ustaw w garnku wyłożonym ręcznikiem kuchennym. Szczelnie zamknięte słoiki zalej zimną wodą i doprowadź do wrzenia. To jak długo pasteryzować słoiki, zależy przede wszystkim od ich wielkości. W przypadku pasteryzacji soków wystarczy 20-30 min. Ciepłe słoiki stopniowo ostudzaj aż do całkowitego wystygnięcia.

  Pamiętaj, aby nigdy nie umieszczać zimnych przetworów we wrzącej wodzie, ponieważ może to spowodować pękanie słoików. Zimne słoiki zawsze wkładaj do zimnej wody.

  Jaki typ słoików nadaje się do pasteryzacji soków?

  Do pasteryzacji słoików z sokiem nadają się słoiki twist, weck i butelki typu weck. Pamiętaj jednak, że nie wszystkie rodzaje słoików nadają się do każdej metody wekowania. Gotuj tylko słoiki z zamknięciem typu twist off.

  Jak pasteryzować słoikiJak pasteryzować słoiki